Mithat Sancar: Kayyum atamaları Kürt düşmanlığının en sert, en açık örneğidir

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, kayyum atamalarına tepki gösterdi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’li beş belediyeye sabah saatlerinde atanan kayyuma ilişkin yaptığı açıklamada, "Kayyım uygulaması, bizim mücadele kararlılığımızı artırmaktan başka sonuç doğurmaz. Bütün dünya biliyor ki HDP baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılardan korkmaz, baskılar karşısında sinmez. Kayyım Kürt düşmanlığın en sert, en açık örneğidir" ifadelerini kullandı.

HDP'li belediyelere atanan kayyuma ilişkin basın açıklaması yapan Sancar, "Kayyum darbesini sadece Kürt halkının bir meselesi olarak görürseniz yanılırsınız. Belediyelerimize yönelik bu gasbı hep birlikte göğüslemek gerektiğini de belirtmek gerekir. O gün gerekli dayanışmayı gösterseydik, belki bugün bu tabloyla karşılaşmazdık" şeklinde konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"İktidar CHP'li belediyeleri de tehdit etti"

Sancar’ın açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Belediyelerimiz gasp edildikten sonra batıdaki belediyele yönelik tehditler de iktidar tarafından arttırılmıştır, İktidar CHP’li belediyeleri de tehdit etmiştir. İnsanlık salgınla uğraşırken iktidar dayanışmayı halkın kendi örgütlenmesini ortadan kaldırma peşinde olmuştur"

"Halk iradesini tanımayan bir iktidar halkın sağlığını da düşünmez" diyen Sancar, "O gün gerekli dayanışmayı gösterseydik, belki bu gün bu tabloyla karşılaşmazdık" dedi. 

"Darbe söylentilerini yayarak kendilerinden bir mağdur yaratmaya çalışıyorlar"

"Biz halkımızın iradesini yok sayan bu iktidara karşı dimdik ayaktayız" diyen Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Her türlü demokratik yöntemini kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz. HDP, baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılar karşısında sinmez. Biz her türlü adaletsizliğe karşı, savaş politikalarına karşı bütün gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Bütün ülke için demokrasi, Türkiye’de barış sadece Kürtlere sadece HDP’ye bırakılmaz. Bu yüzden bütün demokrasi güçlerine çağrımızı yineliyoruz. Gelin bir arada duralım, birlikte mücadelenin yollarını genişletelim.

Kayyım uygulaması, bizim mücadele kararlılığımızı artırmaktan başka sonuç doğurmaz. Bütün dünya biliyor ki HDP baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılardan korkmaz, baskılar karşısında sinmez.

Darbe söylentilerini yayarak kendilerinden bir mağdur yaratmaya çalışıyorlar. İktidar beş belediyemize daha kayyım atadı, yani bir darbe yaptı. Kayyım Kürt düşmanlığın en sert, en açık örneğidir."

HDP'li belediyelere kayyum ve gözaltı

İçişleri Bakanlığı, HDP’li Siirt Belediye Başkanı Berivan Helen Işık ile aynı partiden Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz ve Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül’ü görevden alarak, yerlerine kayyum atamıştı.

Siirt Belediye Başkanı Berivan Helen Işık ile Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz ve Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül, polis tarafından evlerinde gözaltına alınmış ve emniyete götürülmüştü.

HDP’li Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş da hakkında yürütülen bir terör soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU