İBB, çevrimiçi LGS ve TYT deneme sınavları düzenleyeceğini duyurdu

Sınavlar 10, 11, 29 ve 30 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek. LGS sınavlarına 30 bin, TYT sınavlarına 40 bin kişi başvurabilecek

Fotoğraf: AA

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle kapatılan okullardaki öğrenciler çalışmalarına evden hazırlanırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çevrimiçi sınavlar düzenleyeceğini duyurdu.

İBB, Başkan Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla öğrencilere destek olmak amacıyla çevrimiçi 4 sınav deneme sınavı düzenleyecek.

10 Mayıs’ta LGS, 11 Mayıs’ta TYT, 29 Mayıs ve LGS, 30 Mayıs’ta TYT sınavlarına çevrimiçi ortamında girecek öğrencilere, LGS için 190 dakika TYT için de 165 dakika süre verilecek.

LGS sınavına 30 bin, TYT’ye ise 40 bin kişi başvurabilecek.

Sınava girmek isteyen öğrenciler, 5-9 Mayıs tarihleri arasında https://www.ibb.istanbul/Kayit/FAB40F0C56E6 adresinde yer alan formu doldurarak kayıt olabilecek. Kayıt olan öğrencilerin cep telefonuna sınava giriş kodu gönderilecek. Öğrenciler, sınav günü bu kodu kullanarak sınava giriş yapabilecek.

Soruları, İBB Eğitim Müdürlüğü ve Bahçeşehir Koleji tarafından oluşturulan eğitim komisyonu soru havuzundan seçecek. Sorular belirlenirken Milli Eğitim Bakanı’nın belirlediği müfredat çerçevesine bağlı kalınacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sınav günü akşamı öğrenciler soruların cevap anahtarına ve çözümüne ulaşabilecek. Soruların çözümünün anlatıldığı video ibb.istanbul sitesinde yayınlanacak.

Sonuçlar bir hafta içinde öğrencilerle paylaşılacak. Sınavdaki toplam katılımcı, bölgedeki katılımcı ve kayıtlı olduğu okuldaki başarı derecesi dikkate alınarak hesaplanan sıralama sonucu, öğrenciye mail yoluyla iletilecek.

İmamoğlu: En iyi eğitim için her çabayı gösteriyoruz

İmamoğlu yaptığı açıklamada deneme sınavları hakkında şunları söyledi:

Sizler, böyle bir süreçte yaşamınızın geleceğini belirlemede, önemli sayılacak sınavlara hazırlanıyorsunuz.  Evde kaldığınız süreyi, sınavlara iyi bir hazırlık için geçirmeniz ne kadar yararlı olur değil mi? Ayrıca, evde kaldınız süreyi, bilgi birikiminizi güçlendirmenin aracı haline de getirmiş olursunuz. Bunun yararlarını sonraki yıllarda çok iyi göreceksiniz. Belki de ‘Hiç istemeden yakalandığımız ve yaşadığımız bu süreci kendimiz için yarara çevirdik’ diye sevineceksiniz. 

Biz de İBB olarak, size bu süreçte destek olmak için gayret sarf ediyoruz. Biliyorsunuz, hep söylerim; sizin eğitiminiz, ülkemizin geleceğine yaptığımız en iyi yatırımdır. En iyi eğitimi almanız için her çabayı gösteriyoruz. Bir belediye başkanı olarak, en önemli sorumluluklarım arasında sizlerin eğitiminin özel bir yer tuttuğunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Şimdi de gireceğiniz bu sınavlara, daha iyi hazırlanmanız için sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin önemli eğitimi kurumları arasında yer alan Bahçeşehir Koleji ile LGS ve TYT sınavlarına hazırlık amaçlı iş birliği yaptık. Online deneme sınavları hazırladık. Bu sınavların sizlerin başarısına katkı yapmasını umuyorum. Lütfen, hem bilgi birikiminizi güçlendirmek hem de sınavlarda daha yüksek başarı için çabalamaktan hiç geri durmayın.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU