Lufthansa Türkiye Genel Müdürü: Havacılık sektörünün toparlanması 2022'ye kadar sürebilir

Anadolu Ajansı’na konuşan Lufthansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer, bu yıl tüm dünyada operasyonların yüzde 25-30 kapasiteyle çalışacağını söyleyerek Türkiye’de iç hat seferlerinin 28 Mayıs'tan sonra olabileceğini ifade etti

Fotoğraf: Reuters

Lufthansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer, koronavirüs salgınının ortaya çıkmasının hemen ardından uçaklarını parka çekmek zorunda kalan havacılık sektörünün geleceği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Anadolu Ajansı’na konuşan Geçer’e göre sektör, dünya genelinde 2022’den önce toparlanamayacak. 

Bu yıl tüm dünyada operasyonların yüzde 25-30 kapasiteyle çalışacağını söyleyen Geçer, “2021'de yüzde 50-60 civarında bir toparlanma olacaktır. 2022'de konsolide olmuş pazar tekrar yüzde 100'lük kapasiteye erişecektir fakat bu da 2019'daki kapasitede olmayacaktır" dedi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yolcuların tekrar ne zaman güvenip uçağa binecekleri konusunda bir öngörü olmadığının altını çizen Lufthansa Türkiye Genel Müdürü, kriz uzadıkça zararın artacağını ve önemli olan sorunun, hava yollarının bu krizi likidite anlamında nasıl yönetebileceği ve hangilerinin hayatta kalıp servis verebileceği olduğunu aktardı. 

Kemal Geçer, “Kış dönemi için şu an salgının yeniden artacağı iddiaları ne kadar doğru bilinmiyor. O zaman aşı bulunmamış ve hastalık önlenememiş olursa en kötü senaryo devreye girer. O halde de kışın aynı şekilde çok düşük bir performans ve kapasiteyle uçuşlar yapılacaktır” ifadelerini kullandı. 

Geçer, dünya genelinde havacılık sektöründeki kaybın yüzde 50'ye yakın olduğunu hatırlatarak, "Total kayıp şu ana kadar 300 milyar doların üzerinde. Beklentim, bunun 400 milyar doları geçmesi... Çünkü yüzde 50'den fazla bir gelir kaybı olacaktır. Sadece ikinci çeyrekte sektörün nakit akışı kaybı 61 milyar doların üzerinde olacak. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) beklentileri bu yönde” ifadelerini kullandı.
 

unnamed.jpg
Lufthansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer


“İç hat seferlerinin 28 Mayıs'tan sonra olabileceğine yönelik görüşler var”

Kemal Geçer, uçuşların başlamasının salgının sürecine bağlı olduğuna işaret ederek, "Elimizdeki verilere göre, Türkiye iç hat seferlerinin ancak 28 Mayıs'tan sonra olabileceği, dış hat seferlerinin de haziran sonuna doğru gerçekleşebileceğine yönelik görüşler var. Bu seferler de yurt dışına sadece o ülkelerde hava sahasının açılıp açılmamasıyla ilgili kararlara bağlı olacaktır. Avrupa ülkelerinde hava sahasının haziran sonu gibi tekrar açılacağını düşünüyoruz ve temmuz gibi de seferler başlayabilir" şeklinde konuştu.

“4 Mayıs itibariyle tüm uçuşlarda maske zorunlu olacak”

Uçuşların başlamasıyla havacılık hizmetlerinin eskisi gibi olmayacağını ve büyük değişimlerin görüleceğini vurgulayan Geçer, şunları söyledi:

Aynı 11 Eylül sürecinde yaşandığı gibi bazı değişiklikler olacak. Güvenlik önlemleri ve yeni prosedürler gibi... Bölgesel birtakım uçuş öncesi testlerin yapılması gibi uygulamalar başladı. 

Lufthansa Grubu da 4 Mayıs itibarıyla bütün uçuşlarda sadece koruyucu maske ile yolcu kabul edecek. 


“Aşı bulunana kadar test sonuçlarını göstermek zorunlu olabilir"

Uçuş öncesinde yolculardaki hastalığa ilişkin test sonuçlarının dijital ortamda hava yollarına ya da gümrük polislerine bildirileceğine dair çalışma olacağını bekliyorum.

Bununla birlikte uçaklarda konfigürasyonların değişmesi çok gündemde ancak her hava yolu için mali olarak yapılabilir değil. Burada mümkün olan en öncelikli şey, maskenin takılması. Hızlı Kovid-19 testi gibi uygulamaların yeterlilik durumuna bakmak ve tıp dünyasıyla görüşmek gerekir. 

Bu hızlı testler verimli netice sağlıyorsa uygulanabilir. Fakat ben uçuşlardan önce aynı vize işlemleri gibi test sonuçlarının yetkililere bildirileceği bir sistemin gerçekleştirileceğini düşünüyorum. Ta ki aşı bulunup süreç tamamen normalleşinceye kadar...


"Şu anda dünyada sadece yüzde 20 oranında uçuş yapılıyor"

15 Mart'tan itibaren uçuşlarını durduran Lufthansa’nın Türkiye Genel Müdürü, havacılık sektörünün dünyada 800 milyar doların üzerinde ciroya sahip olduğunu belirterek, "Bunun üstüne bir de 1,7 trilyon dolarlık turizm sektörü ekleniyor. Seyahat sektörü tamamıyla küresel krizden etkilenmiş durumda. Dünya genelinde daha öncekilere benzemeyen boyutta bir kriz yaşanıyor. Ocaktan bu yana salgınla beraber Çin'den başlayıp sırasıyla dünyada tüm uçuşlar iptal edildi" dedi.

Geçer, dünya genelinde yerdeki uçak maliyetlerinin hava yollarına ciddi külfet oluşturduğuna işaret ederek, şunları söyledi: 

Şu anda dünyada sadece yüzde 20 oranında uçuş yapılıyor. Bunların da düşük bir kısmı yolcu taşıyor, çoğunlukla tahliye uçuşları ve kargo seferleri... 

Dünya genelinde 26 bin uçak bulunuyor. Bunun bin ila 2 bin adedi şu an sefer yapabiliyor, sadece kargo ve tahliye için... Yalnız Çin ve ABD gibi bazı ülkelerde kısmi iç hat seferleri yapılabiliyor.

 

AA 

DAHA FAZLA HABER OKU