ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield: Türkiye’ye cömert bağış için teşekkür ediyorum

ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield Türkiye’nin gönderdiği yardım için teşekkür etti. Büyükelçi Satterfield, “Türkiye’ye cömert medikal ekipman ve diğer elzem malzemelere ilişkin bağış için teşekkür ediyorum” dedi

Fotoğraf: AA

Türkiye'nin ABD’ye gönderdiği tıbbı yardım malzemelerini taşıyan askeri kargo uçağı yola çıktı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, bağış için Türkiye’ye teşekkür etti. Satterfield, "ABD hükümeti adına, NATO müttefikimiz Türkiye’ye bugün gerçekleşen cömert medikal ekipman ve diğer elzem malzemelere ilişkin bağış için teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin ABD'ye tıbbi malzeme bağışı hakkında yazılı açıklama yapan Büyükelçisi Satterfield, Kovid-19 ile dünya çapında yürütülen mücadele gibi kriz dönemlerinde, aynı düşünceleri paylaşan müttefik ve ortaklar arasında yakın iş birliğinin, hızlı ve etkili bir cevap geliştirmede kilit önemde olduğuna dikkati çekti. Satterfield, "Hiçbirimiz bunu tek başımıza yapamayız. ABD hükümeti adına, NATO müttefikimiz Türkiye’ye bugün gerçekleşen cömert medikal ekipman ve diğer elzem malzemelere ilişkin bağış için teşekkür ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Satterfield, bağışın, başkent Washington yakınlarındaki Andrews Hava Üssü’ne bugün ulaştırılacağını belirten Satterfield şunları kaydetti:

Bu bağış, Federal Acil Yardım Yönetimi Ajansı (FEMA) tarafından alınıp değerlendirilecektir ve ABD’de bu malzemelere en çok ihtiyaç duyanların faydalanması sağlanacaktır. Yapılan bu teslimat gösteriyor ki ABD ve Türkiye arasındaki ilişki güçlüdür ve en önemli ittifaklarımızdan biridir. Türkiye ile bu konuda ve pek çok diğer ortak önceliğimizde iş birliğini sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Amerikan halkına yönelik desteği ve dostluğu için Türk hükümetine ve milletine teşekkür ediyoruz.

 

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin Twitter hesabından da ayrıca "Milli Savunma Bakanlığı ve Türkiye'ye minnettarız." ve "Bu, tam olarak ortaklık ve ittifakın eyleme dökülmüş halidir. Teşekkür ederiz Türkiye" paylaşımları yapıldı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU