45 bin hükümlü tahliye olacak, 45 bini ise izinli çıkacak

Kapalı cezaevlerinden 15 bin, açık cezaevlerinden ise 30 bin hükümlü tahliye edilecek. Açık cezaevlerinde yatan 45 bin hükümlü ise Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında izne ayrılacak

Fotoğraf: İHA

Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren infaz paketi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, kapalı ceza infaz kurumlarından 15 bin, açık ceza infaz kurumlarından ise 30 bin hükümlünün tahliye edilmesi bekleniyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında da açık ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 45 bin kişi izne ayrılacak.

İzdihima karşı tedbir alındı

Tahliye edilecek ve izne ayrılacak olan hükümlüler, koronavirüsle ilgili bilgilendirilecek, maske ve eldiven takarak ceza infaz kurumundan ayrılacak. Hükümlülere koronavirüs tedbirlerini anlatan Sağlık Bakanlığı broşürleri verilecek. Kolluk kuvvetleri çıkışlarda izdiham yaşanmaması için gerekli tedbirleri alacak.

Tahliyeden yararlanacak ya da izne ayrılacak hükümlülerin yakınlarının neden olacağı kalabalıklaşmayı engellemek amacıyla hükümlüler, ceza infaz kurumundan otobüs ve minibüslerle gidecekleri yerlere bırakılacak. İl içine gidecekler için belli merkezlere, il dışına gidecekler de ya otobüs terminallerine ya da gidecekleri illere bırakılacak. Hükümlüler ulaşım ücretlerini kendileri karşılayacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında şehir dışı seyahatler izne bağlı olduğu için tahliye edilen ve izne ayrılan hükümlülerin seyahat belgeleri, mülki idare amirlikler aracılığıyla ceza infaz kurumları içerisinde verilecek.

İzinler 31 Mayıs'ta bitecek

Koronavirüs testleri pozitif çıkan ve tedavileri devam eden sınırlı sayıdaki hükümlü, sağlık kurumlarına teslim edilecek. Koronavirüs nedeniyle açık ceza infaz kurumlarından yararlanacakların izin belgesi, 31 Mayıs’a kadar geçerli olacak. Adalet Bakanlığı, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda bu izin süresini iki defa daha uzatabilecek.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Twitter hesabından yasanın hayırlı olmasını diledi

Independent Türkçe, ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU