Hindistan’da sokağa çıkma yasağını ihlal eden turistlere 500 kez “özür dilerim” yazma cezası

Turistlerin ABD, Avustralya, Meksika ve İsrail'den olduğu belirtildi

Sokağa çıkma yasağı belli saatlerde ihtiyaç gidermek için hafifletiliyor (News18)

Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinin Rishikesh şehrinde en az 10 yabancıya ülke genelinde koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için uygulanan tecriti deldikleri için polis tarafından 500 kez “Özür dilerim” yazma cezası verildi. 

News18'in haberine göre Uttarakhand’da eyalet yönetimi insanların ihtiyaçlarını ve yapması gerekenleri halletmesi için önlemleri 07.00 ile 13.00 arasında yumuşatıyor. Fakat görevli polis memuru Vinod Sharma, herhangi bir gerekçe sunmadan dolaşmaya izin verilmediğini söyledi. 

ABD, Avustralya, Meksika ve İsrail’den gelen turistlere kısıtlamaların farkında olup olmadıkları soruldu. Ceza olarak her birinden 500 kez, “Tecrite uymadım, özür dilerim” yazması istendi.

Sharma yerliler evlerindeyken turistlerin dışarda dolaşmasına izin verilemeyeceğini belirtti. Polis memuru ayrıca cezanın güçlü bir mesaj verdiğini söyledi. 

Polis turistlerin sadece yerel yardımcılar eşliğinde dışarı çıkmasına izin verilen otellere yönlendirildiğini söyledi. Otel işletmecileri de kurallara uymadığı durumda cezalarla karşılaşabilir. 

Rishikesh şehri Hindistan’ın yabancı turistlerin odağındaki yerlerden biri. Fakat tecritle birlikte Fransa, İtalya ve ABD elçilikleri şehirdeki vatandaşlarının ülkelerine geri dönmesini sağladı.

 

Independent Türkçe, News18

DAHA FAZLA HABER OKU