Türkiye, Birleşik Krallık'a tıbbi yardım gönderdi

Salgının en çok etkilediği ülkelerden birisi olan Birleşik Krallık'ta 7 bin 978 kişi hayatını kaybetti, 65 bin 77 kişi de enfekte oldu

Türkiye, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye destek amacıyla dünya genelinde salgından en fazla etkilenen ülkelerden olan Birleşik Krallık'a tıbbi yardım malzemesi gönderdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan maske, N95 maske ve tulumdan oluşan yardım malzemesi, Etimesgut Askeri Havaalanı'ndan A400M tipi kargo uçağına yüklenerek yola çıktı.

Uçaktaki yardım malzemesinin üzerinde Türkçe ve İngilizce, Mevlana'nın, "Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var” sözlerine yer verildi.

Birleşik Krallık'a yarın da tıbbi yardım malzemesi gönderilmesi planlanıyor.

Türkiye daha önce İtalya, İspanya, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek ve Kosova'ya da tıbbi yardımda bulunmuştu.

65 binden fazla vaka var

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab, dün yaptığı basın toplantısında, ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 7 bin 978'e çıktığını açıklamıştı. Raab, hastanelerde tedavi gören kişi sayısının ise 16 bin 784 olduğunu duyurmuştu.

Başbakan Boris Johnson'ın Kovid-19 nedeniyle tedavisine ise devam ediliyor.

Türkiye, koronavirüs salgınında İspanya, İtalya, Kuzey Makedonya, Karadağ, Bosna Hersek, Sırbistan ve Kosova'ya da tıbbi yardım göndermişti.  

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU