Afganistan 100 Taliban tutuklusunu serbest bıraktı, esir takasında liste tartışması çıktı

Tutukluların ABD ile Taliban arasındaki anlaşmaya göre esir takası için serbest bırakıldığı açıklandı. Taliban ise serbest kalanların isimlerinin verdikleri 5 bin kişilik listede olmadığını iddia etti

Fotoğraf: AA

ABD ile Taliban arasında varılan anlaşma sonucu, Afganistan'daki hapishanelerde bulunan 100 Taliban tutuklusunu serbest bırakıldı.

Afganistan Ulusal Güvenlik Şurası Sözcüsü Cavid Faisal, basına yaptığı açıklamada, ABD ile Taliban arasında varılan anlaşma sonucu 100 Taliban tutuklusunun serbest bırakıldığını söyledi.

Faysal, serbest bırakılanların isimlerinin, Taliban tarafından kendilerine sunulan esir takası listesinde bulunduğunu açıkladı.

 

20200409_2_41804634_53778815.jpg
Fotoğraf: AA

 

Tutukluların serbest kalmadan önce, kimlik tarama sisteminden geçirildiklerini ve tekrar savaşmayacakları konusunda taahhütlerinin alındığını belirten Faisal, Afganistan hükümetinin barış sürecinin ilerlemesi için Taliban'la müzakere yolunu açık tuttuğunu kaydetti.

Serbest bırakılanlar arasında, Taliban tarafından istenen 15 kişilik üst düzey yöneticinin bulunup bulunmadığı ise henüz bilinmiyor.

 

20200409_2_41804634_53778820.jpg
Fotoğraf: AA

 

Esir takasının bir parçası değil”

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise serbest bırakılan tutukluların esir takasının bir parçası olmadığını öne sürdü.

Mücahit, serbest kalanların isimlerinin, Afganistan hükümetine kendileri tarafından sunulan 5 bin kişilik listede bulunmadığını iddia etti.

Mücahit, ABD ile varılan anlaşma kapsamında esir takasının gerçekleşmesini beklediklerini, bu nedenle de Kabil'de bulunan Taliban heyetinin geri çekildiğini vurguladı.

Taliban'ın Katar Ofisi Sözcüsü Süheyl Şahin, 7 Nisan'da yaptığı açıklamada, esir takası için Kabil'de bulunan Taliban heyetinin, Afgan makamlarıyla görüşmesine ara verdiğini duyurmuştu.

Esir takasını gerçekleştirmek için 3 kişilik Taliban heyeti 1 Nisan'da başkent Kabil'e gelmişti. 

 

20200409_2_41804634_53778819.jpg
Fotoğraf: AA​​​​​​​

 

Anlaşmaya göre ABD çekilecek

"Afganistan'a Barışı Getirme Anlaşması" 29 Şubat'ta, yaklaşık iki yıl ABD ile Taliban arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapan Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen törenle imzalanmıştı. 

Anlaşmaya, ABD adına ülkenin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban adına Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdulgani Berader imza atmıştı. 

Afganistan'daki ABD müttefikleri ve koalisyon güçlerinin ülkede konuşlu askerlerinin sayısını 135 günde 8 bin 600'e düşürmesi öngörülen anlaşmada, "Taliban olarak bilinen ve ABD tarafından tanınmayan Afganistan İslam Emirliği'nin belirtilen taahhütlere uyması halinde ABD müttefikleri ve koalisyon güçleri askerlerinin tamamını 14 ayda ülkeden çekecek" ifadesine yer verilmişti. 

ABD ve Taliban arasında mahkum takası yapılacağı belirtilen anlaşmada, Taliban'ın serbest bırakılan üyelerinin ABD ve müttefiklerine tehdit oluşturmamasını sağlayacağı kaydedilmişti. 

 

AA

  

DAHA FAZLA HABER OKU