HDP Grup Başkanvekili Beştaş: Hayat cezaevine sığmaz, hukukun üstünlüğü herkes için uygulanmalıdır

Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili Beştaş, infaz düzenlemesiyle birçok katliam failinin serbest kalacağını söyledi

HDP'den mecliste basın açıklaması / Fotoğraf: HDP Basın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, İnfaz düzenlemesinin koronavirüs salgınından önce normal zamanlarda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) gündemine gelmesi gerektiğini söyledi.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Beştaş, infaz düzenlemesinin daha önce ele alınmamasını eleştirdi.

Korona günlerinde, yaşam hakkının herkes için büyük bir risk altında olduğu ifade eden Beştaş, "Bu yasa cezaevleri tarihinin en fazla doluluk olduğu dönemde meclis gündemine geliyor” dedi.

“Evde kal” çağrılarını desteklediklerini ancak “cezaevinde kal” sloganını asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Beştaş “Hayat cezaevine sığmaz diyoruz. Çünkü cezaevlerinde 50-60 kişi bir arada ve hiçbir tedbir olmadan yaşamak zorunda bırakılıyor. Hayat cezaevine sığmaz ve hukukun üstünlüğü herkes için uygulanmalıdır. Düşman hukuk değil, insancıl hukuk istiyoruz. İnsancıl hukuk herkes için eşit olmasını emreder” diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İnfaz tasarının kutuplaşmayı derinleştireceğini kaydeden Beştaş’ın basın açıklamasında öne çıkan konu başlıkları şöyle:

“Karşımızdaki güç AKP ve ortağı, ‘siyasi tutuklu yok’ diyor. Bu bir rehine politikasıdır ve bugün dünya büyük bir felaketle karşı karşıyayken afet, salgın mücbir sebep varken, bu rehine politikasına devam etmek katliam politikasında ısrar etmektir. Şu anda içerideki tutuklu ve hükümlüler iki şekilde rehinler. Bir AKP siyasetinin rehineleri durumundalar bir de Kovıd-19’un rehineleri durumundalar. İkisine karşı da bu haksızlığı kabul edemeyiz.

360 oyun altında kimseye özel af getirilemez

Anayasanın 10’uncu maddesi, TCK’nin 35’inci maddesi, İçtüzüğün ilgili hükümleri gereğine göre, özel af yasasının kabul edilme oranı bellidir. Halka söylüyorum: 360 oyla bu yasayı kabul edebilirler. 360 oyun altında kimseye özel affı hiçbir iktidar ya da küçük ortaklarıyla getiremez. Bu özel aftır ve bu özel afla kendi yandaşlarını, kendilerine muhalif olmayanları cezaevinden çıkarmaya çalışıyorlar. Bu hazırlık yıllardır yapılıyor. Uzun süredir AKP’nin istediği, MHP’nin kabul ettiği bir taslağın, fırsattan faydalanarak önümüze getirilmesidir.

Kasten öldürmeden mahkum olanlarda tasarıya eklendi

İnfaz paketinde 53’üncü maddeye son dakika yapılan eklemelerle izinli sayılacak kişiler arasına cinsel suçlar ve kasten öldürmeden mahkum olanlar da eklendi ve infaz süreleri düşürüldü. Bu çok önemli bir şey. Şu anda korona salgını sebebiyle evde aile içi şiddete maruz kalan, binlerce kadını döven, katleden, tecavüz eden saldırganlar hiçbir tedbir alınmadan tekrar aynı eve gönderilecek. İşte bu konuda biz Münevver Karabulut’u hatırlatmak istiyoruz. Faili Cem Garipoğlu intihar etmemiş olsaydı, bu durumda o da izinli olacaktı ve evine gidecekti.

‘Terörist’ dedikleri bizleriz

Bizim çağrımız bu özel affın 360 oranıyla, vekil sayısıyla kabul edilebileceği çağrımızı mecliste her an ifade edeceğiz. ‘Terörist’ dedikleri bizleriz, bu konuda muhalefet edenlerdir. AKP’ye muhalif olanların terörist ilan edildiği, dünya tarihinde en fazla mahkeme kararıyla terörist sayısının olduğu Türkiye’de tablo giderek ağırlaşıyor. 

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU