Bakan Pakdemirli: Barajlarda yeteri kadar su var, herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Türkiye’nin şu an su sıkıntısı olmadığını belirtti. Kovid-19 nedeniyle kişisel temizliğe gerekli önemin verilmesi gerektiğini söyleyen Pakdemirli “Bu durum suyu gereksiz yere israf etmemiz anlamına gelmemeli” dedi

Fotoğraf: AA

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de su tüketimini arttırdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Türkiye’nin su rezervi ile ilgi rahatlatıcı bir açıklama yaptı.

Pakdemirli, barajlarda yeteri kadar su bulunduğunu ve içme suyunda herhangi bir sıkıntı öngörmediklerini belirtti. 

Türkiye genelinde, 1 Ekim 2019- 6 Nisan 2020 tarihlerinde kümülatif yağışlarda uzun yıllar ortalamalarına göre yüzde 1,7 azalma olduğunu aktaran Pakdemirli, işletmede olan 98'i içme suyu, 125'i enerji ve sulama maksatlı toplam 360 depolama tesisinde doluluk oranının yüzde 53,8 olduğunu ifade etti.

Yazılı açıklamasında barajlarda toplam 140,3 milyar metreküp su olduğunu aktaran Pakdemirli, "Türkiye'de barajlarda yeteri kadar su var ve içme suyunda herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

 

thumbs_b_c_07d25f123c2a2b7e4e8c57f844b2f88b.jpg
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli​​​​​​​ / Fotoğraf: AA

 

7 ay yağmasa da İstanbul susuz kalmayacak

4 büyük şehrin içme suyu barajlarında geçen yıla göre yüzde 14 oranında yaşanan su azalışının sıkıntı yaratmayacağını belirten Pakdemirli şu ifadeleri kullandı:

İstanbul'a içme ve kullanma suyu temin eden barajlarda bugün itibarıyla 575 milyon metreküp su bulunuyor. Bu miktar hiç yağış olmaması durumunda bile şehrin 7 aylık suyunun bulunduğu anlamına geliyor. Darlık Barajı'nda yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı ve savak açılarak kontrollü su bırakılmaya başlandı. Ömerli Barajı'nda ise doluluk yüzde 99 seviyesinde. Bulunduğumuz mevsim itibarıyla halen bahar yağışları ve yüzey akışları devam ediyor.

Ankara'daki barajlarda ise 346 milyon metreküp su bulunduğuna dikkati çeken Pakdemirli, "Bu, hiç yağış olmaması durumunda bile şehrin 10 aylık suyunu karşılayabilecek miktardır. İzmir'de 164 milyon metreküp, Bursa'da ise 29 milyon metreküp su bulunuyor" ifadesini kullandı.

Türkiye su zengini değil

Pakdemirli, Kovid-19 nedeniyle hijyen ve kişisel temizliğe gerekli önemin verilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

Hijyen konusunda tasarruf ikinci planda ancak bu durum suyu gereksiz yere israf etmemiz anlamına gelmemeli. Türkiye su zengini bir ülke değil. Suyumuz kısıtlı ve bu bilinçle hem hijyen gereklerini yerine getirmemiz hem de kısıtlı olan bu kaynağı gerektiği gibi israf etmeden ihtiyaçlarımız kadar tüketmeliyiz. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülke genelinde içme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşanmaması için gerekli yatırımları planlanarak peyderpey hayata geçiriyoruz.

 

Independent Türkçe, AA 

DAHA FAZLA HABER OKU