Giriş çıkış yasağı olan illerin ortasında kalan Osmaniye, Kilis, Karaman ve Adıyaman’a ne olacak?

30 büyükşehire getirilen giriş çıkış yasağının ardından bu illerin ortasında kalan Osmaniye, Kilis, Karaman ve Adıyaman, sosyal medyada mizah konusu oldu. Buralarda yaşayanların da seyahat izin belgesi almaları gerekecek

Osmaniye, Adıyaman, Kilis ve Karaman'da giriş çıkış yasağı olan illerin arasında kaldı / Görsel: Independent Türkçe

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 30 büyükşehire ve Zonguldak iline giriş çıkış yasağı getirildi.

Ancak giriş çıkış yasak getirilmediği halde Osmaniye, Kilis, Adıyaman ve Karaman da karardan birinci derecede etkileniyor. Çünkü bu iller yasak getirilen illerin ortasında kalmış durumda.

Transit geçeceğini söyleyip seyahat belgesi alınacak

Dört ilin durumunun ne olacağı İçişleri Bakanlığı’na sorduk.

Independent Türkçe’ye konuşan ancak isminin verilmesini istemeyen bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, bu illerde yaşayan vatandaşların durumuyla ilgili şöyle bilgi verdi:

İkametinin bulunduğu ildeki valilik ya da kaymakamlığa  gideceği ile giderken yasak kapsamında olan illerden transit geçeceğini beyan edip seyahat izin belgesi alacak.

E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılabiliyor. Diğer başvurulara göre daha kolay izin alıyor. Ayrıca seyahat izin belgeleri için Alo 199 hattından da başvuru yapılabilir.


CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver de transit geçişlerin engellenmediği için bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.
 

yasak.jpg
İllerin girişlerinde kontroller artırıldı / Fotoğraf: AA


Yasak olan illere giriş-çıkış yapmanın şartları

İçişleri Bakanlığı’nca kararın ardından “Çok Acele” ibaresiyle gönderilen genelgede de hangi şartlar altında giriş çıkış yapılabileceği şöyle belirtildi:

a-) Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

b-) Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı

yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen illerimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen illerde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

c-) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin

nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

d-) Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.

e-) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.

f-) Yukarıda sayılanlar dışında yer almakla birlikte, Valiler başkanlığında ilgili meslek kuruluşları (ticaret ve/veya sanayi, esnaf ve ziraat odaları vb.) temsilcilerinin de katılımıyla toplanan “İl Pandemi Kurulları” nın önerileri doğrultusunda illerin özel durumları göz önünde tutularak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak karar ile kapsama alınacak diğer faaliyetlere özgülenmiş olanlar, Valilik/Kaymakamlık tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş/çıkış yapabilecektir.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU