Artvin'de Borçka ilçesi ve Aralık köyü karantinaya alınıyor

Artvin’de Borçka ilçe merkezi ile ilçeye bağlı Aralık köyü için karantina kararı alındı. Karantina bu gece başlayacak

Fotoğraf: İHA

Artvin’in Borçka ilçesinde ve ilçeye bağlı Aralık köyünde koronavirüs tespit edilmesi üzerine karantina kararı alındı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında yapılan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada, Borçka ilçe merkezi ve ilçeye bağlı Aralık köyünün 2 Nisan tarihi saat 00.00 itibarıyla 15 gün boyunca karantinaya alındığı kaydedildi.

 

AW981436_06.jpg
Fotoğraf: İHA

 

Yollarda kontrol olacak

Zorunlu haller ve tedarik zincirinin bozulmaması için gerekli tedbirlerin kaymakamlıkça alınacağı ifade edilen açıklamada, Borçka merkezinden geçen şehirlerarası karayolunun karantina kapsamı dışında bırakılacağı vurgulandı.

Açıklamada, kamu, özel ve umuma açık her türlü yerde en fazla 2'şerli kalabalıkların olması, her türlü kalabalığın sosyal mesafeye dikkat etmesi, aksi durumların kolluk birimlerince tespiti durumunda cezai işlem uygulanacağı duyuruldu. 

Alınan karar doğrultusunda Borçka ilçe merkezinden köylere gidiş geliş tüm yollarda kontrol kolluk birimlerince sağlanarak kaymakamlığın gerekli gördüğü yollar geçici olarak trafiğe kapatılacak.

 

AW981436_11.jpg
Fotoğraf: İHA

 

Ziyaretler yasaklandı

Borçka ilçesinde köyler arası geçiş, taziye, komşuluk ilişkileri gibi her türlü ziyaret ikinci bir karara kadar yasaklandı. Borçka ilçesinde tüm muhtar ve azalar, mahalle ve köyleriyle ilgili alınan kararların uygulanmasında sorumlu kılınarak görevlendirildi.

İstisnalar açıklandı

Borçka ilçesinde oturup il merkezi veya diğer ilçelerde çalışan kamu personeli ve özel sektör çalışanlarının karantina kurallarına uymasının zorunlu olduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Söz konusu kamu kurumu çalışanlarının kamu hizmetlerini Borçka Kaymakamlığı emrinde yürütmelerine, tedarik zinciri ve lojistik sektörlerinde çalışanlar dışındaki özel sektör çalışanlarının ilçe dışına çıkabilmeleri için ilçe kaymakamlığından izin almalarına, görevi münasebetiyle görevine devam etmesi gereken memurların kurum amirinin teklifi ve sorumlu vali yardımcısının veya ilgili ilçe kaymakamının onayıyla istisna tutulacak. Borçka ilçesinde oturmayıp başka yerde oturan fakat Borçka’da görev yapan kamu kurumu ve özel sektör çalışanlarının Borçka Kaymakamlığı’nın onayıyla karantina kurallarından istisna tutulacak.

 

AW981436_01.jpg
Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan / Fotoğraf: İHA

 

“Salgının en yoğun olduğu ilçe”

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ise karantina uygulamasını şu sözlerle değerlendirdi:

İl dışından gelenler arasında bu virüsün yayıldığı söyleniyor. Hastalığın daha çok yayılmaması adına böyle bir karar alındı. Artvin’deki ilçeler içerisinde virüs salgının en yoğun olduğu ilçe olarak belirlendi. Bunları engellemek vatandaşlarımızın daha sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmeleri için Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu karar. Belediye başkanı olarak biz de üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini telefonla arayarak "geçmiş olsun" dileklerini ifade ettiğini söyleyen Orhan, “Genel başkanımıza gerekli bilgileri verdik" şeklinde konuştu.

 

Independent Türkçe, ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU