İmamoğlu, Vakıfbank’a tepki gösterdi: Bağış paralarını geri gönderin, onlar ihtiyaç sahibi insanların parası

İBB Başkanı İmamoğlu, durdurulan kampanyada biriken yardımlarla ilgili, “9 bin ailemize, 300 ve 600 liralık 2 aylık alışveriş desteğine başlıyoruz” dedi

Fotoğraf: İBB basın birimi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle durdurulan dayanışma kampanyasında 1,5 günde biriken paranın, toplam 6 milyon 529 bin TL olduğunu açıkladı.

İmamoğlu, Türkiye’deki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ekonomik olarak etkilenen aileler için başlattıkları kampanyanın, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle durdurulmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Salgından ekonomik olarak etkilenen çok sayıda vatandaşın olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Maalesef bugün bu saatte, tam şu anda, işini kaybetmiş, dükkanını kapatmak zorunda kalmış, neyle nasıl geçineceğini, ailesinin karnını nasıl doyuracağını bilemeyen milyonlarca vatandaşımız da kara kara düşünüyor” dedi.

Durdurulan kampanyada toplanan yardımlarla alakalı bilgi veren İmamoğlu şunları kaydetti:

30 Mart Pazartesi sabahı bir bağış kampanyası başlattık. Maalesef bildiğiniz nedenlerle, ancak 1,5 gün açık ilanla bağış toplayabildik. Bu süre zarfında hayırseverlerden, zor durumdaki vatandaşlarımız için kullanılmak üzere İBB hesaplarına 6 milyon 529 bin liralık destek geldi. Hesaplarımıza bu kadar kısa sürede 6 milyon 529 bin lira yatıran, hayırsever tam 12 bin 604 vatandaşımıza şükranlarımı sunuyorum.

İmamoğlu’ndan Vakıfbank’a: Bu vebalin altında kalmayın

Dayanışma kampanyası için açılan hesaplardan birinin Vakıfbank’ta olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Burada belirtmek isterim ki; bir devlet bankası olan Vakıfbank, hukuki olmayan şekilde alelacele hesabımızı bloke etmiş ve 2 bin 100 hayırseverin bağışladığı 900 bin lira bloke durumda kalmıştır” dedi.

İmamoğlu, “Vakıfbank yönetimine sesleniyorum; bu milletin gözünden düşmek istemiyorsanız, ihtiyaç sahibi İstanbulluların ahını almak istemiyorsanız, 2 bin 100 kişinin gönülden ve güvenerek İBB’ye bağışladığı o 900 bin lirayı derhal gönderin. O ne sizin ne de belediyenin parası. Onlar, ihtiyaç sahibi insanların parası. Bu vebalin altında kalmayın” diye konuştu.

İBB’nin salgın sürecinde İstanbul halkına destek olacağını vurgulayan İmamoğlu, dayanışma kampanyasından gelen bağışlarla başlattıkları yeni bir uygulama hakkında da bilgi verdi:

Şunun da müjdesini vermek isterim ki; yaklaşık 9 bin yeni ihtiyaç sahibi ailemize, 6 Nisan Pazartesi’den itibaren, 300 ve 600 liralık 2 aylık alışveriş kartı desteğine, bu bağışlarla başlıyoruz. Evet, yaklaşık 9 bin yeni ailemize gelir durumuna göre; 2 aylık, 300 lira ile 600 lira arasında nakit kart desteğine başlıyoruz. Güzellikle kullanın. Tekrar hayırsever yurttaşlarıma minnetlerimi sunuyorum. İnşallah İstanbul’da kimseyi darda ve açıkta bırakmayacağız. 16 milyon İstanbullu hemşehrimle beraber aramızdaki bu önemli bağış bağı hiç kopmayacak emin olabilirsiniz.

“401 milyon TL olan sosyal yardım bütçemizi 775 milyon liraya çıkarıyoruz”

İBB olarak 2020 yılı sosyal yardım bütçesini 401 milyon lira olarak belirlediklerini kaydeden İmamoğlu, “230 bin aileye zaten sosyal yardım götürüyoruz. İBB olarak, bu zor günleri atlatmak için, gerekmesi halinde, 374 milyon lira ek bütçe çıkararak, sosyal yardımlarımızı 775 milyon liraya çıkarabilecek güçteyiz. Hukuken belediye bütçesinde sosyal yardımlar, bütçenin yüzde 3’ünü geçemez. Zor zamanlar daha da uzarsa, Meclis kararıyla oranı yükseltmek mümkün. Bunun için de çalışıyoruz” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU