ABD-Meksika sınırında keşfedilen tünelden 30 milyon dolarlık uyuşturucu çıktı

Amerikalı yetkili, "Kolluk kuvvetlerimiz direncini koruyacak ve ABD içlerine sınır ötesinden yapılan narkotik kaçakçılıktan sorumlu suç örgütlerinin peşinde olmayı sürdürecek" dedi

Tünelin içine raylı sistem döşendiği görüldü (AP)

ABD-Meksika sınırını birleştiren bir tünelde değeri 30 milyon dolara yakın (yaklaşık 200 milyon TL) uyuşturucu ele geçirildi.

ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Dairesi (ICE) tarafından yapılan açıklamada, Tijuana'dan başlayıp San Diego'daki bir depoya ulaştığı doğrulanan bu yerin "ileri derecede gelişmiş" bir tünel olduğu belirtildi. 

Ortalama 9 metre derinliğe, 610 metre uzunluğa ve 90 cm genişliğe sahip tünel, "güçlendirilmiş duvarlar, havalandırma, aydınlatma ve yeraltında raylı sistemle" donatılmış halde bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Uyuşturucunun toplam değerinin en az 29,6 milyon dolar (yaklaşık 197 milyon TL) olduğunu teyit eden yetkililer, "dedektiflerin yaklaşık 590 kilogram kokain, 39 kilogram metamfetamin, 7,7 kilogram eroin, 1 ton 360 kilogram marihuana ve yaklaşık bir kilogram fentanile el koyduğunu" belirtti.

İç Güvenlik Soruşturmaları (HSI) San Diego şubesinin sorumluluğunu vekaleten yürüten Özel Dedektif Cardell Morant, söz konusu baskının sınırda uyuşturucu sevkıyatı gerçekleştirenlere yönelik güçlü bir mesaj olmasını umduklarını ifade etti.

Bunun, devam etmekte olan kamu sağlığı krizine rağmen HSI ve kolluk kuvvetlerindeki ortaklarımızın direncini koruyacağına ve ABD içlerine sınır ötesinden yapılan narkotik kaçakçılıktan sorumlu suç örgütlerinin peşinde olmayı sürdüreceğine dair net bir mesaj olduğunu umuyorum.

Koronavirüs salgını tüm dünyada insanları çalışmaktan alıkoyarken, Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA) yetkilisi Özel Dedektif John Callery, "Mevcut Kovid-19 salgınına rağmen DEA çalışanları toplumumuza hizmet vermek ve onu korumak için hiç yorulmaksızın çalışmayı sürdürecek" dedi.
 


ABD'li ve Meksikalı yetkililer ocak ayında, iki ülke sınırında şimdiye kadar kazılmış en uzun kaçakçılık tünelini açığa çıkarmıştı.

Söz konusu bu tünelin uzunluğu bin 313 metreyken, bir önceki rekor 2006'da keşfedilen 904 metrelik başka bir tünele aitti.

Yetkililer, bahse konu son tünelin gelişmişlik seviyesine de dikkati çekerken, Callery "bu tünelin gelişmişliğinin, kartellerin kararlılığının ve sahip oldukları para kaynaklarının bir göstergesi olduğunu" belirtti.

Morant da "Bu tünelin gelişmişliği ve uzunluğu, uluslararası suç örgütlerinin sınır ötesi kaçakçılığı kolaylaştırma çabalarına ne kadar zaman harcadığını gösteriyor" ifadesini kullandı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU