İran'da can kaybı 3 bini geçti, virüsten korunmak için sahte içkiden ölenlerin sayısı ise 320’ye çıktı

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle 138 hasta daha hayatını kaybetti. Koronavirüsten koruyor diye sahte içkiden ölenlerin sayısı ise 320’e ulaştı. Sahte içki kurbanlarından 62’si ise kör oldu

Fotoğraf: AP

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle ülke genelinde 138 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ülkede Kovid-19 kaynaklı can kaybının 3 bin 36'ya çıktığını belirten Cihanpur, vaka sayısının ise 2 bin 987 artarak 47 bin 593'e ulaştığı bilgisini verdi.

Koronavirüse yakalanan hastalardan 3 bin 871'inin durumunun ağır olduğunu kaydeden Cihanpur, 15 bin 473 kişinin ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildiğini aktardı.

 

afp.jpg
Tahran’daki Azadi Kulesi, Kovid-19 pandemisinden etkilenen ülkelerle dayanışma için bayraklar ve umut mesajları ile aydınlandı / Fotoğraf: AFP

 

Zehirlenenler 3 binden fazla

Cihanpur, yeni tip koronavirüsten koruduğu söylentileri üzerine tüketimi artan sahte içki yüzünden 6 Mart'tan bu yana ülke genelinde 3 bin 117 kişinin zehirlenerek hastanelere başvurduğunu söyledi. 

Zehirlenenlerden 1066 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığını aktaran Cihanpur, bunlardan 73'ünün yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğünü belirtti.

Cihanpur, sahte içki nedeniyle bugüne kadar 320 kişinin yaşamını yitirdiğini, 62 kişinin de görme yetisini kaybettiğini açıkladı.

 

r.JPG
Fotoğraf: Reuters

 

Sahte içki nedeniyle şu ana kadar 84 kişinin hayatını kaybettiği Fars eyaletinin yanı sıra Huzistan, Elburz, Doğu Azerbaycan ve Erdebil başta olmak üzere birçok şehirde 6 Mart'tan bu yana onlarca kişinin koronavirüse "iyi geldiği" söylentileri üzerine endüstriyel alkolden elde edilen sahte içki tükettiği ve onlarca kişinin öldüğü bildirilmişti.

Bu kapsamda sahte içki üreten birçok kişi gözaltına alınırken, yapılan operasyonlarda yüzbinlerce litre alkol ele geçirilmişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU