Tayland’da turist eğlencesi için eziyet gören filler şimdi de salgın nedeniyle açlık çekiyor

Fillerin günlük 300 kiloya ulaşan yemek masrafı karşılanamıyor

(AFP)

Tayland’da eğlence parklarında tutulan filler, koronavirüs salgını nedeniyle yetersiz besleniyor ve saatlerce zincirlere bağlı şekilde bırakılıyor.

AFP’de yer alan habere göre hayvan aktivistleri, salgın nedeniyle turist sayısında yaşanan düşüşle birlikte ülkenin turizm sektörü için çalıştırılan fillerin açlıktan ölebileceği, hayvanat bahçelerine satılabileceği ya da yasa dışı ağaç kesme ticareti için kullanılabileceğine dair uyarıyor.

Salgından önce de Tayland turizm sektörü için çalıştırılan tahminen 2 bin filin hayatı zaten çok zordu. Turistleri gezdirmeleri ya da paralı şovlarda çeşitli numaralar icra edebilmeleri için bu hayvanlar üzerinde acımasız yöntemler uygulanıyordu.

Küresel seyahatin durmasıyla esaret altındaki bir fil, hayatta kalması için gereken günlük 300 kiloya ulaşan yiyecek masraflarını çıkaramaz hale geldi.

Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Mai bölgesinden fil terbiyecisi Kosin, “Patronum elinden geleni yapıyor ama paramız yok” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fillerin bakımını sağlayan kişilerin maaşlarının da yüzde 70 düştüğü bildirildi.

Thai Fil Birliği Başkanı Theerapat Trungprakan, “ortalama 2 bin filin artık ‘işsiz’ kaldığını” söyledi.

Trungprakan, fillerin yakında Thai- Myanmar sınırı boyunca yasa dışı ağaç kesme faaliyetlerinde kütük taşımacılığı için kullanılmasından korktuğunu dile getirdi.

Trungprakan, diğerlerinin de sokaklarda dilencilik için kullanılabileceği konusunda uyardı.

Tayland’ın 40 milyona ulaşan turist sayısının büyük bir bölümünü oluşturan Çinli ziyaretçilerin sayısı şubatta yüzde 80 düştü.

Martta bin 388 vakanın görüldüğü Tayland’a yönelik seyahat kısıtlamaları batılı ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletildi.

 

 Independent Türkçe, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU