İçişleri Bakanı Soylu açıkladı: Koronavirüs nedeniyle 12 belde ve köy karantinada

İçişleri Bakanı Soylu koronavirüs ile ilgili olarak bilgi verdi

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin virüsle mücadelesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

NTV'de programa katılan Soylu,12 belde ve köyün karantinada olduğunu söyledi. 

Soylu, kapatılan iş yerleri, şehirler arası otobüslerin seferi, sahil ve ormanlık alanlardaki hareketliliğe dair değerlendirmelerde bulundu. 

Rize'de bir belde ve 4 köyün karantinada olduğuna ilişkin bilginin hatırlatılması üzerine Soylu,"İlk kez Rize'de alınan karar değil. Türkiye'de belde ve köy olarak 12. karar. Bazı köylerde veya beldelerde bulaşım riski çok olunca bu kararı alabiliyorlar. Rize'de 5 ayrı noktada alınan tedbirin amacı bir ölüm vakası var ve 65 yaş üstü çok vatandaşımız var" dedi. 

Türkiye'yi en çok etkilenen komşusunun İran olduğunu ifade eden Soylu, İran'la ilgili hemen tedbir aldık tüm sınır kapılarımızda. Sağlık Bakanlığı hemen orada sahra hastaneler kurdu. Ardından o alanı kesmeye çalıştık. Sonrasında Avrupa ve Amerika'ya geçti" ifadelerini kullandı.  

30 Ocak'ta tüm sınırları uyaran tebligat yayınladıklarını vurgulayan Soylu, şöyle konuştu: 

"Sınır kapılarından başlayan, umuma açık yerler olmak üzere tüm tedbirleri almaya çalıştık. İtalya neredeyanlış yaptı, Amerika nasıl yapıyor, Avrupa neyi yaptı neyi yapmadı bunlara bakıyoruz. Dört temel ana meselemiz var. Kamu düzenini ayakta tutmak zorundayız. Sağlık sistemimizi ayakta tutmalıyız. Sağlık, gıda ve hijyen sisteminin sıkıntıya uğramamasıdır."

Soylu, sağlık malzemesi üreten şirketlere ciddi çağrılarda bulunduklarını aktararak, bugün itibarıyla 110 şirketle Sağlık Bakanlığı'nın anlaşma imzaladığını kaydetti. 

İzolasyonu çok önemsediklerini ve herkesin sosyal mesafeye dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Soylu, şunları söyledi: 

"Şu ana kadar kapattığımız işletme sayısı 211 bin 670. Buraya 1448 adli ve idari işlem yaptık. Kamuda yarı yarıya çalışmaya geçildi. Her türlü tedbir alınabilir. Bölgesel karantina uygulanabilir, üst tedbirler alınabilir. Ama bunları gerçekleştirdikten sonra ortadaki durum nedir? Şu anda bizim tespitlerimize göre yüzde 80 hayat durmuş durumda. Günde 10 milyon 89 bin 208 kişi toplu taşıma ile yolculuk yaparken şu anda yüzde 10'a düşmüş durumda.  Aynı zamanda şehirlerin ana caddelerindeki yoğunluğu izliyoruz. Camilerden, bütün telefon operatörleri kendi telefon açış kodlarını ona döndürdüler, polis arabalarından yayın yaparak vatandaşımızı eve davet ediyoruz. Herkes kendi tedbirini alması lazım. Herkes sosyal izolasyonunu sağlamaya çalışacak." 

"Sokağa çıkma yasağına gerek yok demem" diyen Bakan Soylu, "Bulaşıcılığın hangi ölçekte ve nasıl yayılacağı konusunda tahminlerimiz olabilir ama bugünden bir şey söylemek sadece tahmindir. 65 yaş üstü büyüklerimize sınırlama koyduk. Kimsesiz bırakmadık ama. Sosyal devletin bütün unsurlarını ortaya koymaya çalışıyoruz. Vefa Sosyal Destek Hattı diye bir hat oluşturduk. Sosyal izolasyon için elimizden gelen yardımı yapıyoruz" ifadelerini kullandı

"Fahiş fiyat uygulayanlara acımasız olacağız" 

Fırsatçılar konusunda çok hassas olduklarını ve onlara kesinlikle müsaade etmeyeceklerinin altını çizen Soylu, "Vatandaşımızı istismar edene acımayacağız. Şu ana kadar 217 farklı ürün satışı yapan vere işlem yaptık. Fahiş fiyat, stok ortaya koyanlarla ilgili özel bir birim oluşturduk.112, 156, 175 her birine vatandaşımızdan bekliyoruz bildirimleri" dedi. 

Umreden gelen insanların durumuna da değinen Soyla, "Şu anda 19 bin 220. Türkiye içinde aldık bunları, hiçbir eksiklerini bırakmadık. 5 yıldızlı otelde nasıl hizmet görüyorlarsa öyle hizmet görecekler" diye konuştu. 

Soylu, Avrupa'ya göç etmek isteyen ve Yunanistan sınırlarına giden bazı sığınmacıların geri geldiğini vurgulayarak, "Edirne Pazarkule'de 5 bin 800 mülteciyi boşalttık. 9 vilayete götürdük" bilgisini verdi. 

Şehirler arası otobüs firmalarının seyahatlerine kısıtlama

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çok fazla görülmediğini ifade eden Soylu, şehirler arası yolcu taşımacılığı ulaşımının kısıtlanacağını açıkladı.

Soylu, "Mücbir sebep dışında büyük ihtimalle otobüs seyahatlerini kısıtlıyoruz. Özel araçları ve uçakla gidecek olanlar için onların hepsine bakacağız. Birçok şehirde sağlık taraması yapılıyor. Yaygınlaştırmaya çalışıyoruz bunları" diye konuştu 

Piknik ve sahillere yasak geliyorİçişleri Bakanı Soylu, vatandaşların evlerinde kalmaları gerektiğini ve bireysel izolasyona dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi Soylu şunları şöyle konuştu: 

“Biraz sonra yayınlanacak bu geceden itibaren mesire alanların, ormanlar, piknik alanları, sahil kenarları, yürümek, koşmak balık tutmak dahil yasaklanıyor. Haftasonları yasaklanıyor bizim kararımızla ama valilerimiz onu tüm haftaya yayabilirler”

Provokatif paylaşımları izin verilmeyecek

Sosyal medyada yapılan sosyal paylaşımlar hakkında da konuşan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“2 bin 723 oldu. Gerek istihbarat gerek Siber Suçlar Daire Başkanlığımız 15 Temmuz’dan sonra olağanüstü bir yetenek kazandı. İnfial oluşturmaya, vatandaşımza hakaret etmeye yönelik, tedirgin etmeye yönelik bir paylaşım yapılıyorsa biz onu enselerindeyiz. Biz onu yakalarız ve savcılığa teslim ederiz. Yüzde 70’i bunların FETÖ, PKK ve PYD hesapları. Önemli bir bölümü bunların yurt dışında. FETÖ’cüler klavye başına oturmuş vatandaşımızın korkuya endişeye kapılması için ellerinden geleni yapıyorlar. Ses analizimiz eksikti bizim ama bu konuda da ciddi adımlar attık. Bu mesajlaşma gruplarına gelen ses mesajları vardı. Bu ses analizinin eksik olduğunu bilip bunun üzerinden gidiyorlardı.

Kapanan iş yerleri için biraz daha sabır gösterilmesi gerektiğini vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerini şöyle tamamladı: 

Vatandaşımızdan evde kalmasını, sosyal izolasyona uygun davranmasını ve buradan hep birlikte başarıyla çıkabileceğimizi söylüyorum. Bir şehirden bir şehre gitmeyelim. Biraz daha sabredelim. Burada yapmamız gereken bu kurallara uymaktır. Şehirlerde şehir hareketliliği yapanları da tek tek kontrol etmemiz lazım. 

 

Independent Türkçe, NTV

DAHA FAZLA HABER OKU