Bilim Kurulu üyelerinden ‘sumak suyu’ tepkisi: En büyük korkumuz, Güney Kore’deki ‘31. hasta ’ gibi bir olayın olması

“Rüya ile anlatılan sumak suyu gibi önerilerin patlama etkisi yapmasından endişe ediyoruz”

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüsle mücadele için kurulan Bilim Kurulu’nun üyeleri, “sumak suyunun virüse iyi geldiği” iddiasına tepki gösterdi. Üyelerin Güney Kore’de yaşanan “31. hasta”yı olayını örnek göstererek “Rüya ile anlatılan sumak suyu gibi önerilerin patlama etkisi yapmasından endişe ediyoruz” dediği belirtildi.

Hürriyet gazetesinden Abdulkadir Selvi, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerinin her gün yeni bir hurafe ile mücadele etmek zorunda olduğunu yazdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yazısında Bilim Kurulu üyeleriyle yaptığı görüşmeyi yazan Selvi, şu ifadeleri kullandı:

Bir din görevlisi bir videoda rüyasında peygamberimizi gördüğünü söyleyen bir kadının, “Peygamberimiz ‘Sumak suyu için’ dedi” dediğini anlatıyor. Bunu da çoğunluğu üniversite mezunu olan, doktorasını yapmış eğitimli insanlar paylaşıyor. Üşenmedim, bunu Bilim Kurulu üyelerine sordum. Haberleri olmuş. Çok tepki gösterdiler. “En büyük korkumuz, Güney Kore’deki ‘31. hasta olayı’ gibi bir olayın olması. Bu tür dini duyguların istismarından dolayı bir virüs patlamasının yaşanması” dediler. Güney Kore’deki 31. hasta olayı ne?

Güney Kore’de 15 Şubat’ta yüksek ateşle hastaneye giden kadın, koronavirüs testi yapılması önerisini reddediyor. Onun yerine kilisede ayine katılıyor. Bir otelin yemek salonunda açık büfeye gidiyor. İyice kötüleşince 17 Şubat’ta başka bir hastaneye gidiyor ve test yapılıyor. Koronavirüse yakalandığı tespit ediliyor. 30 vakayı tespit edip karantinaya alan Güney Kore’de 31. hasta olarak kayıtlara geçiyor ama bir farkla: 30 hastaya kadar düzenli şekilde sayılan vakalar, 31. hastayla birlikte patlama yapıyor. Çünkü kadın ayine gittiği kilisede ve bulunduğu kalabalık ortamlarla yüzlerce insana bulaştırıyor.

Bilim Kurulu üyeleri, “Rüya ile anlatılan sumak suyu gibi önerilerin patlama etkisi yapmasından endişe ediyoruz” derken bunu kast ediyorlardı.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU