İnsanlar dışarı çıkamayınca "mekanın sahipleri" 10 günde geri döndü

İtalya'da tüm ülkenin karantina altına alınmasının ardından turizmin iki gözde noktasında doğal hayat yeniden canlandı

222 binden fazla vaka, 9 bini aşkın ölüme neden olan Kovid-19 salgını dünyanın yüzde 82'sine yayıldı. 

Şu ana dek dünyanın 193 ülkesinden 159'unda yeni tip koronavirüs vakası görüldü.

Çok sayıda ülke sınırlarını kapattı, çok sayıda uluslararası havacılık şirketi uçuşlarını iptal etti, pek çok ülke sokağa çıkma yasağı uygulaması başlattı. 

Virüs turizme de büyük darbe vurdu.

Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO), Dünya Sağlık Örgütü ile hareket edip "Önceliğimiz insan" dese de sektörün şimdiden dünya genelinde 30 ila 50 milyar dolarlık bir hasar aldığı tahmin ediliyor.

Global ölçekteki genel kayıp ise 2.7 trilyon dolar olarak hesaplanıyor.

UNWTO'nun 2019 yılında açıkladığı istatistiğe göre dünyada turizm gelirinin en yüksek olduğu 5. ülke İtalya da salgından en sert etkilenen yerler arasında. 

Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan virüsün yeni üssü olarak anılan ve Avrupa'da (TSİ 18.00 itibarıyla 2 bin 978 ölüm) en çok ölümün gerçekleştiği İtalya, hükümetin ülke genelinde yürüttüğü karantina uygulamasının 10. gününde. 

Ülke turizminin en popüler turizm destinasyonları arasında yer alan başkent Roma'da İspanyol merdivenleri bomboş, Papa salgının bitmesi için Vatikan sözcüsünün deyimiyle hacca gidiyormuş gibi yürüyüp San Marcello al Corso Kilisesi'nde 498 yıl önce Kara Veba’yı bitirdiğine inanılan hacın önünde dua ediyor.
 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki küçük tarihi kent Venedik'te ise durum biraz daha farklı.

Geçen yıl 8,3 milyon insanın ziyaret ettiği Venedik, günde 60 bin insanı ağırlayan halinden çok uzaklarda. Sadece yollar değil, kentin kanalları da bomboş.
 


Gondollar ortadan kalkıp, civarda neredeyse insan kalmayınca kanalın suyu berraklaştı, balıklar geri döndü.

Uzun süredir ortalıkta görülmeyen kuğular da öyle...
 


Mekana geri dönenler arasında ülkenin batısındaki Sardinya Adası'nın yunusları da var.

Bir İtalyan'ın Twitter'dan yazdığı mesaj, en az kayıda alıp dünya ile paylaştığı görüntü kadar olup biteni anlatmaya yetiyor:

Bugün Luna Rossa'nın çocukları tarafından #Cagliari limanında çekilen video. Feribotlar artık dolaşmıyor ve durum bu!

Karantina altındaki ülkede feribotlar ve çok sayıda büyük gemi işlemeyince doğal hayat sadece 10 gün içinde yeniden canlandı ve çok sayıda yunus görüldü.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, 9 Mart'ta imzaladığı kanun hükmünde kararnameyle, ülke genelini kırmızı bölge ilan ederek, serbest dolaşımı yasaklayan, evden zorunlu ihtiyaçlar dışında çıkışları sınırlandıran sıkı karantina tedbirlerini uygulamaya koymuş, ilk ve orta dereceli okullar ile üniversiteleri, tüm spor müsabakalarını 3 Nisan’a kadar askıya almıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Paola De Micheli, ölümlerin artması üzerine yaptığı son açıklamada "Kısıtlayıcı önlemlerin 3 Nisan'dan sonra sarkma ihtimalini dışlamıyorum" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU