Ali Babacan: İş adamı Osman Kavala’nın tutuklu olduğu ülkeye yatırımcı nasıl güvenecek?

Babacan’ın partisi için İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesi verildi. Partinin ismi Çarşamba günkü tanıtım toplantısında kamuoyuna duyurulacak

Fotoğraf: AA

AK Parti’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Ali Babacan, FOX TV’de yeni partinin kuruluşuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Babacan, partisinin 90 kurucu üyesinin hafta sonu bir kampa girdiğini ve tüzüğün son halinin ortaya çıktığını belirtti. Bir heyetin bugün İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesini vereceklerini bildiren Babacan, parti isminin çarşamba günü düzenlenecek olan tanıtım toplantısında açıklanacağını ifade etti.  Babacan'ın açıklamalarından bir süre sonra bakanlığa dilekçe verildi, kurucular kurulu üyeleri belli oldu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Babacan, istifa ettiği AK Parti’nin Türkiye’yi yönetme biçimini eleştirdi:

Temel ilkeleri ihya eden, özgürlükleri demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ihya eden bu evrensel değerler temeline oturmuş kendi vatandaşı için çok daha yaşanabilir Türkiye’yi oluşturmak bugünün ihtiyacı. Bu yönetimle bunu gerçekleştirmek mümkün değil. Bu siyaset tarzıyla bu ülkenin refaha erişmesi mümkün değil. Sen neden iktidar partisini destekliyorsun diye sorduğunda insanlar daha kötüsü olur mu diye oy verdiğini söylüyor. Korku siyaseti var. Korkular üzerinden beslenen bir siyaset var. Biz Türkiye için refah seviyesi çok daha arttığı, insanların korkmadan geleceğini planladığı bir Türkiye istiyoruz. Bunları yapmazsak Türkiye çok daha kötü günleri görür.

Türkiye’nin şu anki sorunu ne?

Çarşamba günü partimizin programını paylaşımda göreceksiniz birinci sayfa basın özgürlüğü. İfade özgürlüğü olmayınca problemleri dile getiremiyorsunuz. Problemlerini tartışmayan bir ülkenin sorunları çözmesi mümkün değil .Sorun var diyeni susturuyorsanız bir şekilde o ülke sorunlarını konuşamıyor emektir. Aynı hastalığını inkar eden bir hasta olarak düşünün. Tedaviyi reddettiği için bir türlü iyileşemiyor. Türkiye'nin şu anki sorunu bu.

Odatv'ye operasyon yorumu

Sözlerinin devamında Odatv’ye yönelik tutuklama ve kapatma kararını değerlendiren Babacan, şu ifadeleri kullandı:

Her devletin kendi güvenliği ile ilgili bazı refleksleri olabilir. Ancak bunun gelişmiş ülkelerde nasıl uygulandığına bakmak lazım. Almanya'nın Fransa'nın bir güvenlik riski yok mu? Bu olmasına rağmen basın özgürlüğü nasıl beraberce ele alınıyor buna bakmak lazım. Türkiye'deki sorunların temelinde kötü yönetim yatıyor. Sistem kısmı çok önemli ama bütün suçu da sisteme atmayalım. Sistem değişmeden önce de bu sorunların çoğu vardı. Meclisin bir denetim gücü vardır. Yeni sistemde de meclis'in bu fonksiyonunun çalışıyor olması lazım. Sistemdeki yeri önemsizleşmiş durumda Meclis:'in. Sistem değişikliğinden önce de sorunlar vardı. Bu kadar büyük bir potansiyel varken Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları bu ülke hak etmiyor.

Gül ile ayrışma: "Kadromuz siyasete yeni kazandırdığımız kişilerden oluşuyor"

Babacan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili bir ayrışma yaşadığı iddiasını içeren haber konusundaki soruya şöyle cevap verdi:

Abdullah Gül ile çok eski dostuz. Ben siyasete girmeden önce tanıyordum. Beni siyasete davet eden kendisi. Bizim parti hazırlık çalışmalarında bize tecrübesiyle ve fikirleri ile çok destek oldu. Ama siyasi kadronun tamamı biz ve bizim arkadaşlarımızdan oluşan kişiler. Bu kadronun mümkün olduğunca siyaseti bilen ve siyasete yeni kazandırdığımız kişilerden oluşuyor. Listemizde göreceksiniz ki daha önce siyaset yapmamış isimler. Yüzde 30 kadın üyelerden oluşuyor. Yüzde 20'ye yakın 30 yaş altı var. Tüzüğümüze genç ve kadın kotası koyduk. Engelli kotamız var.

Osman Kavala yorumu: Yatırımcı nasıl güvenecek?

Tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala üzerindene ekonomi yönetimini eleştiren Babacan, şunları söyledi:

Bir iş adamımız, Osman Kavala 2.5 yıldır hapiste. Dosyadan beraat ettiği halde bir savcının girişimiyle tutuklandı. Böyle bir ülkeye yatırımcı nasıl güvenecek? Bir ülkeye yatırım yapılmazsa istihdam olmaz. Yatırımın olması için hukuk sistemine güven olması lazım. Hukuk yoksa yatırım gelmez, işsizlik sorununu çözemezsiniz. Bu işin temeli. Temelle ilgili birçok sorun var. Dünyada paranın bu kadar bol olduğu bir dönemde eğer yatırımcı bu ülkeye yatırım yapmıyorsa çok vahim. Çok kolay düzeltiriz bunu. Kurumsal altyapıyı düzeltmeniz 30 gün. Her ay ülke bambaşka hale gelir. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU