Yedi yılda en az 817 kadın iş kazalarında can verdi

İş kazalarını takip eden İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin verilerine göre son 7 yılda en az 817 kadın çalışan iş kazalarında hayatından oldu. Trafik kazaları birinci ölüm nedeni.

Kadın çalışanlar en çok tarım sektöründe ve iş yolunda gerçekleşen trafik kazalarında can verdi / Fotoğraf: İHA

İş kazaları her yıl binlerce çalışanı hayatından ediyor.

"8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" öncesinde bir rapor açıklayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, bu kazalarda ölen kadın çalışanlarla istatistiki bilgilere yer verdi.

İSİG Meclisi’nin verilerine göre son yedi yılda iş yolunda ya da iş başında, trafik kazalarında, makinenin ezmesiyle, şiddet sonucu ya da iş baskısının yarattığı stres sonucu en az 817 kadın çalışan hayatını kaybetti.

Kadın emeğinin en önemli sorunlarından birinin kayıt dışılık olduğunun belirtildiği raporda bu konuda şu tespitlere yer verildi:

Kadın emekçilerin yüzde 40’ından fazlası kayıt dışı çalışmaktadır. Özellikle kadın işgücünün ana omurgasını oluşturduğu tarımda karşımıza çıkan ücretsiz aile işçiliği bunun en görünen yüzüdür. Ücretsiz aile işçisi kadınların yüzde 94’ü, kendi hesabına çalışan kadınlarınsa yüzde 80,8’i kayıt dışı çalışmaktadır. Kayıt dışı emeğin en büyük alanlarından birini kadın işgücü oluştururken, kayıt dışı emek kadınların emeğinin, sömürünün görünmediği, kadınların sağlık ve güvenliklerinin gözetilmediği, iş cinayetlerinin görünmediği alanlar olarak giderek büyümesine göz yumulmaktadır.

kadın çalışanlar.jpg
İşsizlik kadınlar arasında ciddi bir sorun / Fotoğraf: AA

 

İşsizlik en çok kadınları vuruyor

Kadın işsiz oranının 2019’da 16.6’ya ulaştığı belirtilerek, “Genç kadın işsizliği bir kadın istihdam politikası olarak en yüksek işsizlik oranı olmayı sürdürmekte. Kriz koşullarında bu durumun kadınlar aleyhine daha da sertleştiğini görüyoruz. Bir yandan toplumsal cinsiyetinin uzantısı işlerde çalıştırılan, diğer yandan ev işleri bakım işlerini hala yürüterek çifte mesai yapan kadınlar, kriz döneminde de ilk işten çıkarılan, işten çıkarılmadığında da en kötü koşullarda çalışmaya mahkum edilen kesim oluyor” denildi.

Rakamlarla iş kazalarında ölen kadınlar

*2013’te en az 103, 2014’te en az 131, 2015’te en az 121, 2016’da en az 110, 2017’de en az 117, 2018’de en az 120, 2019’da en az 115 kadın işçi iş kazalarında yaşamını yitirdi.

*Yaşamını yitiren kadınların 54’ü mülteci/göçmen (34 Suriyeli, 6 Gürcistanlı, 5 Özbekistanlı, 2 Rusyalı, 1 ABD’li, 1 Afganistanlı, 1 Japonyalı, 1 Kırgızistanlı, 1 Kolombiyalı, 1 Moldovyalı, 1 Türkmenistanlı...)

*817 kadın işçinin 148’i çifti ve 48 esnaf, 621’i ücretli çalışandan (işçi ve memur) oluşuyor.

*Yaşamını yitiren kadın emekçilerin yüzde 98’i sendikasız.

*Kadın iş cinayetlerinin yalnız 27’si Meclis’imize bildirilen, 790’ı ise basından öğrendiğimiz iş cinayetleri…

tarlada kadın.jpg
Tarım sektöründe çalışan kadınlar zor şartlar altında çalışıyor / Fotoğraf: İHA

 

Ölenler arasında en yüksek ölüm tarım sektöründe çalışanlarda

Kadın iş cinayetlerinin yarısından çoğu Tarım, Orman işkolunda gerçekleşti.

419 kadın işçi (271 işçi ve 148 çiftçi) yaşamını yitirdiği tarım-orman işkolu ile birlikte; 85 kadın işçinin yaşamını yitirdiği ticaret, büro, eğitim, sinema işkolu; 60 kadın işçinin yaşamını yitirdiği sağlık, sosyal hizmetler işkolu; 54 kadın emekçinin yaşamını yitirdiği tekstil, deri işkolu ve 39 kadın emekçinin yaşamını yitirdiği belediye, genel işler işkolu en çok kadın çalışanın öldüğü işkolları.

Ölüm nedenlerinde trafik kazaları birinci

Kadın işçileri öldüren iş cinayetlerinin başlıca nedenleri arasında trafik-servis kazaları (yüzde 55) ile birinci iken  ezilme-göçük (yüzde 9) ikinci ve şiddet olayları (yüzde 7) ile üçüncü geliyor.

Bunu sayılara vurduğumuzda ise durum şöyle.

Trafik, servis kazası nedeniyle 451 kadın işçi ölürken ezilme, göçük nedeniyle 73,  şiddet nedeniyle 56, kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 47, yüksekten düşme nedeniyle 34, zehirlenme, boğulma nedeniyle 28, patlama, yanma nedeniyle 24, intihar nedeniyle 24, elektrik çarpması nedeniyle 21, diğer nedenlerden dolayı 59 kadın işçi öldü.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU