Ömür Gedik: Corona korkumdan telefonumu yıkadım, bozuldu tabii...

3 binden fazla kişinin öldüğü koronavirüs salgını için Sağlık Bakanlığı broşür hazırlamış, korunma yollarını açıklamıştı

Fotoğraf: Twitter

Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Kurucu Başkanı ve Hürriyet gazetesi yazarı Ömür Gedik, koronavirüs korkusu nedeniyle telefonunu yıkadığını açıkladı.

Gedik, “Bozuldu tabii... Tüm gün telefonsuzdum... Tamirine de dünya para verdim” dedi.

3 binden fazla kişi hayatını kaybetti

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid - 19) salgınında 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti. 

Salgın, enfekte vaka sayısı, can kaybı ve yayılma hızı bakımından son 20 yılda etkili olan diğer küresel koronavirüs salgınlarını geri bırakmakla birlikte, ölüm oranı bakımından daha düşük bir seyir izliyor.

93 binden fazla insanı etkileyen hastalığa yakalanan 50 bin 690’ının iyileştiği açıklandı.

Koronavirüs nasıl bulaşıyor, hangi önlemler alınmalı?

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan broşüre göre koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüs olarak tanımlandı.

Koronavirüsün, hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaştığı belirtildi. 

Hastalığın en çok karşılaşılan belirtileri arasında ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı olduğu, şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebildiği yeni koronavirüsün kuluçka süresinin 2 ila 14 gün arasında olduğu bildirildi. 

Koronavirüs Bilim Kurulunun hazırladığı broşürde, hastalıktan korunmak için yapılması gerekenler hakkında şunlar kaydedildi:

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalı, tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalı, olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalı. El hijyenine önem verilmeli. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalı. Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalı. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmeli, gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU