Erdoğan'ın açıklamasından sonra İş Bankası'nın hisseleri çakıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İş Bankası'nın Hazine'ye devredileceğini açıklamasının ardından İş Bankası hisselerindeki kayıp yüzde 7'ye ulaştı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında yaptığı açıklamada İş Bankası'nın Hazine'ye devredileceği duyurmasının ardından güne yükselişle başlayan hisseler, düşüşe geçti. 

Banka'nın Borsa İstanbul'da işlem gören hisselerindeki kayıp, yüzde 7'ye ulaştı. 

Saat 12:05 itibariyle İş Bankası'nın 5,95 liradan işlem gören İş Bankası'nın C tipi hisseleri, 12:30'da 5,46'ya kadar geriledi. 13:00'da 5,68'e kadar çıkan hisseler, 15:30 itibariyle 5,44 liraya kadar düştü. Yani söz konusu hisselerin değer kaybı 5,39 oldu. C tipi hisse senetleri, dolaşımdaki değeri 10 milyon liranın altında olan hisselerden oluşuyor. 

Erdoğan, grup toplantısında yaptığı açıklamada "İş Bankası masada bunu unutmayın. Gazi Mustafa Kemal'in hisselerini CHP'ye değil Hazine'ye tahsisi vardır. Bu parlamento bu tarihi kararı alacaktır. O hisseler Hazine'ye devredilecek. İş Bankası Hazine'nin malı olacaktır" ifadelerini kullandı. 

Beş ay önce de gündeme gelmişti 

İş Bankası'nın Hazine'ye geçişiyle ilgili tartışmalar yeni değil. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Eylül 2018’de yaptığı açıklamada siyasi partilerin banka kuramayacağını söyleyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) miras kalan İş Bankası hisseleriyle ilgili şöyle demişti: 

 

“Şu anda CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü suistimal ederek, onun Cebi Hümayunundan dediğim, İş Bankası hisselerinin yüzde 28'inin sahibi durumunda. Oradan para alamıyor ama yönetim kurulunda dört üyesi var. Bu dört üye ne iş yapar? Buna bir bakılması lazım. Ben diyorum, bir defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin etiketi altına giremez. Girse girse Hazine'ye girer.”

 

İş Bankası ne dedi?

İş Bankası, Erdoğan'ın açıklamalarının medyada geniş yer bulmasının ardından yazılı bir açıklama yapmış ve şu ifadeleri kullanmıştı: 

 

“Bugünkü yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan Bankamızdaki Atatürk hisselerinin temsili konusundaki değerlendirmeler ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür:

Türkiye İş Bankası milli mücadele ve Kurtuluş Savaşı’nın ardından elde edilen siyasi bağımsızlığın iktisadi bağımsızlıkla perçinlenmesi için 26 Ağustos 1924 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatları ve sermayeye bizzat katılımıyla kurulmuştur. 1 Milyon Türk Lirası tutarındaki kuruluş sermayesi

Atatürk ile yakın çevresindeki asker ve bürokratların yanı sıra Anadolu ticaretinin önde gelenlerinin mütevazı birikimlerinden karşılanmıştır.

Atatürk’ün vefatının ardından vasiyetnamesine uygun olarak Atatürk hisseleri Cumhuriyet Halk Partisi’ne devredilmiş, yine vasiyete uygun olarak hisselerin oy hakları Cumhuriyet Halk Partisi tarafından kullanılmış, hisselerden kaynaklanan temettü vasiyette belirtilen şekilde Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih

Kurumu’na tevdi edilmiştir. Banka’nın 100 yıla yaklaşan tarihi içerisinde bu hisselerin mülkiyetine ve temsiline dair ortaya çıkan farklı görüşler nedeniyle konunun yargıya taşındığı da olmuştur.”
 

 

Banka hisselerinin yüzde 31,79’unun halka açık olduğunun hatırlatıldığı açıklamada yüzde Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı’nın yani Banka çalışanları, emeklileri ve İş Bankalıların yüzde 40,12 ile çoğunluk hisseye sahip olduğu ifade edildi. Atatürk hisselerinin oranının yüzde 28,09 olduğunun hatırlatıldığı açıklama şöyle devam ediyordu: 

 

“Türkiye İş Bankası, sermaye yapısı gereğince Atatürk hisselerini temsilen Yönetim Kurulu’nda bulunan üyelerin kim olduğu ya da kim tarafından aday gösterildiğinden bağımsız olarak, olağan ticari faaliyetlerini tarihi boyunca olduğu gibi kanunlara, mevzuata, ticari prensipler ve kuruluş misyonuna uygun olarak devam ettirmektedir.

Atatürk hisselerinin mülkiyet ve temsilinin vasiyet, yasalar ve yargı çerçevesinde Türkiye İş Bankası tüzel kişiliğinden bağımsız olarak belirlenmiş olduğu açıktır. Atatürk hisselerinin geçmişten günümüze CHP ve Hazine tarafından birlikte ya da ayrı ayrı temsil edildiği durumlar olmuştur. Ancak, bunun

Bankamızın faaliyetleri ve iş yapış biçimi üzerinde herhangi bir etkisi söz konusu değildir. Bankamız faaliyetlerini her zaman kuruluş amacına uygun bir biçimde ülkemizin kalkınması ve gelişmesine azami katkıyı sağlamak hedefiyle, kanun, mevzuat ve ticaretin amir hükümleri içerisinde onurla, inançla, samimiyetle yerine getirmek için gereken özeni göstermiştir.

Türkiye’nin milli sermayesi olarak, üstlendiği sorumluluğun bilincini faaliyetleri ile daima ortaya koyan İş Bankası siyaset malzemesi yapılamayacak önemde bir kuruluş olup, özellikle ülkemizin yoğun ve hassas gündemi içinde tüm değerlendirmelerin bu önem çerçevesinde yapılması milli menfaat meselesidir.

Bankaların güven müesseseleri olduğunu, bu güvenin ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde hassasiyetle korunmasının bankalarımızdan ziyade milli ekonomimiz açısından önem taşıdığını kamuoyunun bilgi ve takdirine sunarız.”
 

DAHA FAZLA HABER OKU