Kırgızistanlı bilim insanları Tanrı Dağı buzulları için çağrı yaptı

Kırgızistan'da bilim insanları, Tanrı Dağı’ndaki buzullar için uluslararası bir konferans düzenlenmesi için çağrı yaptı. Buzulların erimesinin gelecekte su yetersizliği sorununu ortaya çıkarabileceğine dikkat çekildi

Fotoğraf: 8000unlimited.com

Kırgızistan Buzulları Koruma Derneği tarafından ülkedeki Askar Salımbekov Vakfı’nın desteğiyle başkent Bişkek'te düzenlenen "Orta Asya-Savaştan Uzak Bölge" başlıklı konferansa, bilim insanları ve uzmanlar katıldı.

Kırgızistan ve Orta Asya ülkelerinde buzulların erime nedenleri, iklim değişikliği ve çevre sorunlarının dile getirildiği konferansta, Tanrı Dağı'nda buzulların erimesinin gelecekte su yetersizliği sorununu ortaya çıkarabileceğine dikkat çekildi.

Oybirliğiyle kabul edilen dört maddelik sonuç bildirgesinde, Orta Asya'da buzulların erime nedeni, iklim değişikliği ve çevre sorunlarıyla ilgili ortak konferans düzenlenmesi için Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan hükümetlerine çağrıda bulunuldu.

Buzulları Koruma Derneği Başkanı Urustam Kabılbekov, Kırgızistan'da buzullarla kaplı alanın 8 bin 107 kilometrekareden 6 bin 336 kilometrekareye gerilediğini belirtti.

Buzulların erimesinin küresel ısınmanın doğrudan bir sonucu olmadığını ifade eden Kabılbekov, "Buzulların erimesine, Aral Gölü'nden kalkan tuzlu toz bulutu, maden işletmelerinin yakınında toplanan kimyasal toz, merkezi ısıtma dumanı ve egzoz gazları neden oluyor" diye konuştu.

Kabılbekov, Orta Asya devletlerinin buzulları izlemek için ortak koordinasyon merkezi kurması gerektiğini de kaydetti.

Önemli bir kısmı Kırgızistan'da bulunan ve Özbekistan, Kazakistan ve Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'ne de yayılan Tanrı Dağları, Orta Asya'da buzulların büyük kısmını barındırıyor.

AA

DAHA FAZLA HABER OKU