"Beraat kararının yargıdaki sorunların anlaşılmasına katkıda bulanacağını ümit ediyordum, Erdoğan'ın müdahalesi bu imkanı engelledi"

Gezi Parkı davasında beraat edip 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili gözaltına alınarak tekrar tutuklanan Osman Kavala açıklama yaptı

Fotoğraf: Twitter

İş insanı Osman Kavala, Gezi Parkı eylemlerini organize ve finanse ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etmesinin ardından 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili gözaltına alınıp tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Kavala, Gezi davasındaki beraat ve tahliye kararının yargıdaki sorunların anlaşılmasına katkıda bulunacağını ümit ettiğini ifade ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yargıya müdahale bulunduğunu ileri sürerek, "Cumhurbaşkanı'nın müdahalesi, bu imkanı engelledi" dedi.

Kavala'nın kendi adına açılan internet sitesinde yaptığı açıklama şöyle:

Her ne kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının gereğini yerine getirmeyip tutukluluğumu sürdürmesi ciddi bir hak ihlali olduysa da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararları olumlu yönde bir adımdır. Ben, Gezi davasındaki temelsiz kurgunun, hukuksuzlukların, tutuklama uygulamasının, yargıdaki sorunların anlaşılmasına katkıda bulunacağını ve böylelikle onarıcı bir etki sağlayacağını ümit ediyordum. Ancak maalesef Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi bu imkanı engelledi, bunun arkasından ilkinden çok daha hukuksuz biçimde ve mantıksız bir suçlamayla yeniden tutuklandım. İki buçuk yıl önce bana yöneltilen bu suçlamanın tek dayanağı olan Henri Barkey ile yoğun irtibatım olduğu iddiası emniyetten gelen iletişim kayıtlarıyla uzun zaman önce çürütülmüştü. Benim 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğum iddiası, Gezi protestolarını planladığım ve organize ettiğim iddiasından çok daha mantıksızdır ve yoğun bir art niyeti göstermektedir. Maruz kaldığım bu yeni hukuksuzluğun uzun sürmeyeceğini, yargıya verdiği zararın kalıcı olmayacağını ümit ediyorum.


Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU