Sınır duvarının arazisine inşa edileceğini öğrenen Trump destekçisi: Hayatımı mahvedecek

Richard Drawe, "O duvarın burada bulunması beni gerçekten rahatsız edecek" ifadelerini kullandı

Trump'ın, Meksika sınır duvarının şiddetli rüzgardan yıkıldığı görüntüler daha önce sosyal medyada tartışma konusu olmuştu (AP)

Donald Trump'ın destekçilerinden biri, ABD Başkanı'nın sınır duvarı “yaşam tarzını mahvedeceği için" öfkeli.

Richard Drawe, hayatı boyunca Teksas eyaletinin Welasco şehrinin güneyinde bir çiftlikte yaşayıp çalıştı. Drawe artık huzurlu dünyasının Trump'ın sınır duvarı tarafından rahatsız edilmesinden endişe ediyor.

Drawe, “70 yaşındayım ve bu duvar, benim bu kırsaldaki bu hayatımı mahvedecek” dedi.

O duvarın burada bulunması beni gerçekten rahatsız edecek.

NPR'ye konuşan Drawe, arazisinde duvar inşa edilebilmesi için topraklarının bir kısmını federal hükümete istemeyerek sattığını söyledi. Drawe, sıkı göçmenlik önlemlerini desteklerken bu desteğin mülkünde bir duvar inşa edilmesini içermediğini söyledi.

Drawe, “Onlara bu aptal duvarda ışıklar olacağını söyledim. Işıkları ve diğer her şeyiyle bir hapishane duvarının ardındaymışım gibi olacak" dedi.

Ben de dedim ki, 'O ışıkları benim ve evimin üstüne kurarsanız onları vururum.' Elbette sakinleşmem zaman aldı.

Drawe, sınır duvarıyla Rio Grande arasındaki arazide artık devriye gezmeyeceğinden endişeli. Drawe, George W. Bush yönetimi sırasında benzer arazilerin terk edildiğini ve “Meksika'ya bırakıldığını” söyledi.

Richard Drawe, “Sınır Devriyesi'ne söylediğim gibi, 'Bakın, çok iyi biliyorsunuz ki bu duvarı inşa ettiğinizde yetkililerin yapacağı bir ileri bir geri duvar boyunca devriye gezmek olacak” dedi.

'Artık hiç nehre inmeyecekler.' Bunun üzerine Sınır Devriyesi yetkilisi bana, 'Oh, ilk savunma hattı Rio Grande' diye bağırdı. "Saçmalık!" Sadece birkaç yıl bekleyin.

ABD Gümrük ve Sınır Koruması, Drawe ve diğer sınır sakinlerinin endişelerine cevap vererek bölgede devriye gezmeye devam edeceklerini garanti etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Gümrük ve Sınır Koruması sözcüsü, "Sınır Devriyesi, nehir çevresini de kapsayacak şekilde duvarın her iki tarafında da çalışmaya devam edecek" dedi.

Trump'ın sınır duvarı, başından bu yana soldan eleştiri almış olsa da son dönemde savunma kaynaklarını tükettiği ve Kongre onayından kaçındığı için sağ cenah tarafından da topa tutuldu.

Pentagon perşembe yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in 3,8 milyar dolarlık (yaklaşık 23 milyar 18 milyon 500 bin TL) savunma fonunu Trump'ın sınır duvarına yönlendirdiğini duyurdu. Para başlangıçta F-35 savaş uçağı ve diğer askeri programlar için kullanılacaktı.

Associated Press'in aktardığına göre, Temsilciler Meclisi üyesi Mac Thornberry vergi dolarlarının nasıl kullanılacağına dair nihai kararların Kongre tarafından alındığını ve Savunma Bakanlığı'nın paranın nasıl kullanılacağını basitçe değiştiremeyeceğini söyledi.

Thornberry, “Bu kararlar bir kez verildikten sonra Savunma Bakanlığı, kendi öncelikleri için Kongre'nin onayı olmadan bunları değiştiremez” dedi.

Bunu yapmaya çalışmak, ordunun sivil kontrolü ilkesini baltalıyor ve anayasadaki güçler ayrılığını ihlal ediyor. Bugün açıklanan yeniden programlama Kongre'nin anayasal yetkisine aykırı ve Kongre'nin harekete geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU