AK Parti'den kendini yakan Adem Yarıcı ile ilgili açıklama: 7 yılda 44 bin lira yardım yapıldı

AK Partili Özkan’ın açıkladığı rakama göre devlet Yarıcı’ya aylık 523 lira yardım yaptı

Fotoğraflar: Twitter

Hatay Valiliği önünde "Çocuklarım aç" diyerek kendini ateşe veren ve geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybeden Adem Yarıcı ile ilgili AK Parti’den açıklama geldi.

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Yarıcı’nın İŞKUR tarafından ‘toplum yararına çalışma programı’ kapsamında çalıştırıldığını ancak ‘işi beğenmediği’ gerekçesiyle istifa ettiğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Meclis’te konuşan Özkan, şunları ifade etti:

Eşi ve kendisi devletten sosyal yardım alıyordu, 2010'da Antakya Devlet Hastanesinde antisosyal kişilik bozukluğu, "bağımlılık sendromu" teşhisi konulmuş, bir psikolojik rahatsızlığı olduğu hastane raporlarında mevcuttur. Yine, eşine şiddet uygulamış ve uzaklaştırma kararı alınmış bir kişidir. Her zaman bu Genel Kurulda kadına karşı şiddetle ilgili hassasiyetimizi bütün siyasi parti grupları da yine ifade ediyor.

Antakya Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Valilik önünde müteaddit defalar benzeri bir intihar girişiminde bulunmuştur. Yine, "toplum yararına çalışma programı" kapsamında işe sokulmuş ancak işi beğenmediği için işten ayrılmıştır. Aileye, yani Adem Yarıcı'nın ailesine, sosyal devlet olmanın gereği olarak 2012-2019 tarihleri arasında 10 bin 764 lira 99 kuruş TL nakdî yardımda bulunulmuş, Antakya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından, 33 bin 222 lira 37 kuruş olmak üzere, toplamda 44 bin 87 lira toplam yardımda bulunulmuştur.

CHP’den tepki: Fil gibi bir tarafınız öbür tarafı deviriyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Özkan’ın “antisosyal kişilik bozukluğu” ifadesine tepki gösterdi:

Canlı yayında söylerseniz antisosyal kişilik bozukluğu belirtisine sahip birçok kişiyi bunun bir hastalık olduğu noktasında rahatsız edersiniz, yakınlarını üzersiniz; kişilerin, psikiyatrlarından almış oldukları bu telkin ve bu belirti üzerinden kendileriyle yapılan sohbetleri değersizleştirirsiniz. Yaptığınız iş, söylem çok yönden züccaciyeci dükkânındaki fil gibi; bir tarafımız bir tarafını, bir tarafımız bir tarafını deviriyor. Ya, insanları adli sicilleri üzerinden kriminalize edip intihar girişimini bambaşka bir boyuta çekiyorsunuz; bu sefer, burayı izleyen, antisosyal kişilik bozukluğu -"sorunu" bile dememek lazım- belirtisiyle baş etmeye çalışan insanlara da haksızlık ediyorsunuz.

“Hiç kimse provokatif eylem yapmak için kendini yakmaz”

İYİ Partili Lütfü Türkkan da Meclis’te ne zaman intihar haber konuşulsa iktidar tarafından “akli dengesi bozuk”, “şu kadar davası var” gibi ifadeler kullanıldığını söylerken şu ifadeleri kullandı:

Suçlamalarla bu intihar eylemlerini basitleştiriyorsunuz. Bakın, hiçbir adam provokatif eylem yapmak üzere kendini yakıp öldürmez. O noktaya geldiği zaman çok önemli psikolojik bir buhran yaşadığı doğru, intihar etmek öyle kolay karar verilecek bir mesele değil ki hayatınıza son veriyorsunuz. Ölmek bayılmaya benzemiyor, bayılıp bayılıp ayılabiliyorsunuz da ölünce bir daha geri gelmek yok; adam hayatına son veriyor, öyle ucuz bir iş mi ya!

“İlla o adam ya hırsız olacak, ya manyak olacak, ya deli olacak. Ya, böyle bir suçlamayla bu işleri geçiştiremezsiniz” diyen Türkkan şöyle devam etti:

Adam ölüyor ya ve diyor ki: "Çocuğum aç." Bunun izahı gerekiyor. Bu şekilde, Anayasa'nın sosyal devlet ilkesinden kaynaklı bize verdiği vazifelerle bu kadar yardım ettik… Ya, millet "Çocuğum aç." diyor, intihar ediyor. Bununla ilgili araştırma önergesi istiyoruz "hayır" diyorsunuz; "Konuşalım." diyoruz intihar edenleri suçluyorsunuz. Bunlar çözüm değil, bunlar şu anda sizi kandıran çözümler; haberiniz olsun.

Ne olmuştu?

7 Şubat tarihinde Adem Yarıcı, Hatay Valiliği önüne gelerek “Çocuklarım aç” demiş, kendini ateşe vermişti. Yarıcı, ambulansla hastaneye götürülürken kalp krizi geçirip yaşamını yitirmişti.

Yarıcı’nın annesi Ayşe Yarıcı, şu açıklamayı yapmıştı:

Oğlum çocuklarını bıraktı gitti kendi kendini yaktı. Parasızlıktan, açlıktan çocuğum gitti kendini yaktı. Paraları yoktu pulları yoktu, yiyecek ekmekleri yoktu. Boyacıydı iş bulamıyordu.

Abla Yıldız Ergüder de "Kardeşim iş bulamıyordu. En son ona 20 lira sigara parası verdim. Dedim; ‘kardeşim nereye gidiyorsun?’ Cevap vermedi. Çayını içti çıktı. Sonradan duyduk ki kendini yakmış. Hastaneye yetiştirememişler. Yolda ambulansta kalp krizinden ölmüş” demişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU