Macaristan, göçmenlerin girişini engellemek için sınır kapısını kapattı

Macaristan'ın Bacs-Kiskun Bölgesi Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, Kelebia-Tompa sınır kapısının kapatıldığı bildirildi

Fotoğraf: Reuters

Batı Avrupa'ya geçmek isteyen yaklaşık 500 göçmenin Sırbistan'dan Macaristan sınırına gelmesi üzerine Macaristan, Sırbistan ile ortak sınır kapısını kapattı.

Macar Haber Ajansının (MTI) haberinde, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu yaklaşık 500 kişilik göçmen grubunun, Sırbistan-Macaristan sınır kapısı olan Kelebia-Tompa'ya geldiği belirtildi.

Batı Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenlerin, çiçeklerle Macar yetkililerin sınır kapısını açmasını beklediği ifade edildi.

Macaristan'ın Bacs-Kiskun Bölgesi Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, Kelebia-Tompa sınır kapısında çok sayıda göçmen nedeniyle sınır kapısının kapatıldığı bildirildi.

Macaristan'ın göçmenlere karşı aldığı önlemler

Macaristan, göçmenlere karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çekya, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı.

Macaristan, göçmen akınını durdurmak amacıyla Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına dikenli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırmıştı.

Parlamentoda kabul edilen yasayla aralarında çocukların da bulunduğu göçmenlerin, iltica başvurusu süresince sınırda oluşturulacak kamplarda tutulması zorunlu kılınmış, ülke genelinde yakalanan göçmenlerin de tel örgülerle çevrili sınırdan Macaristan dışına çıkarılacağı duyurulmuştu.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU