Kızılay Başkanı: Maaş almıyorum

Kerem Kınık: Görevimizi meccanen yerine getiriyoruz

Fotoğraf: AA

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, yaptığı görev dolayısıyla hiç maaş almadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki partisinin grup toplantısında yaptığı "Yöneticilerin astronomik aylık alıyorsa iş gönüllülükten çıkıyor. Lüks arabalar, yüksek maaşlar ve bunun adı Kızılay" açıklamasına cevap geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kınık bu ifadelere “Görevimizi gönüllü olarak, hiçbir ücret ya da maaş almaksızın, meccanen yerine getiriyoruz” diyerek yanıt verdi.

Kınık, ‘Bağış Değerlendirme Raporu’ ve ‘Türk Kızılayı İddia, Soru ve Cevaplar’ başlığıyla CHP’lilere gönderdiği iki çalışmada, kurumun 2018 Yılı Finansal Değerlendirme Raporu ve Bağımsız Denetçi Raporu’na da yer verdi. Rapora göre Kızılay’a son beş yılda toplam 9 milyar 959 milyon 622 bin 802 TL bağış yapıldı.

Hürriyet’in aktardığına göre raporda ayrıca son günlerde tartışma konusu olan, “Kızılay devlet kurumu mu?”; “Kızılay Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri maaş alır mı?”; “Deprem vergileri varken Kızılay neden yardım istiyor”; “Kızılay başkanlık ofisi köşk veya yalı mı?”; “Suriyelilere neden yardım ediyorsunuz? Suriyeliler sizden maaş alıyor mu?”; “Başkentgaz üzerinden Kızılay’a yapılan 8 milyon dolar bağışı neden Ensar Vakfı’na verdiniz?” gibi altı soruyla ilgili yanıt verildi.

Başkentgaz’ın bağışının Ensar Vakfı’na verilmesinin nedeniyle ilgili, “Başkentgaz da Kızılay’a şartlı bir bağış yapmıştır ve Kızılay bu bağışın şartını yerine getirmiştir. Bağışçıların niyetlerini sorgulamaz” diyen Kınık, “Kızılay Başkanı’nın ofisinin köşk veya yalı” olduğuna ilişkin iddialara da, “Kızılay’ın köşkte veya yalıda bir ofisi, merkezi veya temsilciliği yoktur” yanıtını verdi.

 

Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU