Filistin cephesinden tepki… Abbas, Fetih Hareketi ve Hamas’tan Trump’ın planı hakkında açıklamalar

Trump, Ortadoğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıklamıştı

Fotoğraf: Reuters

Filistin cephesinden ABD Başkanı Donald Trump’ın Yüzyılın Anlaşması adını verdiği Ortadoğu planıyla ilgili açıklamalar geldi.

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) ve Filistin Yönetimi’nin idaresini elinde tutan Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih tarafından yapılan açıklamada ABD Başkanı'nın tek taraflı planıyla ilgili olarak “Filistin davasını tasfiye etme projesi olan 'Yüzyılın Anlaşması'nı başarısız kılmak için direnişe ve çalışmaya başlayacağız” denildi.

Fetih Hareketi Devrim Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Fayiz Ebu Ayta  Anadolu Ajansı'na (AA) yaptığı açıklamada "Filistin davasını tasfiye etme projesi olan Yüzyılın Anlaşması'nı başarısız kılmak için direnişe ve çalışmaya başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Filistinlilerin bu planla mücadele etmek için birlik olmaları ve iç bölünmüşlüğe son vermeleri gerektiğini belirten Ebu Ayta, Arap ülkelerine barış planına karşı Filistin halkının yanında durma çağrısı yaptı. Ebu Ayta, Arap ülkelerinin İsrail’le normalleşmeye gitmelerinin, Filistin’e ihanet anlamına geldiği görüşünü sözlerine ekledi. 

Hamas: Plan anlamsız

Filistinli direniş örgütü Hamas da Donald Trump'ın tek taraflı Ortadoğu Planı'na güçlü bir şekilde karşı çıkacaklarını açıkladı. Hamas, "Kudüs daima Filistin'e ait olacak, plan anlamsız" açıklamasında bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hamas, ayrıca başta Filistin Kurtuluş Örgütü olmakla tüm gruplarla işgal planına karşı durmak için koordineli bir şekilde çalışacaklarını vurguladı.

Abbas: Reddediyoruz

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump'ın tek taraflı Ortadoğu Planı'nı reddettiklerini açıkladı.

Abbas, Ramallah'ta düzenlediği basın toplantısında, Trump'ın açıkladığı sözde barış planını eleştirerek, "Kudüs satılık değildir." dedi.

Washington yönetiminin "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı plan konusundaki tutumlarının değişmediğini vurgulayan Abbas, "Hiçbir Filistinli Müslüman veya Hristiyan'ın (Trump'ın) bu planını kabul etmesi mümkün değil. 'Yüzyılın Anlaşması'na bin kere hayır diyoruz." ifadesini kullandı. 

Mahmud Abbas, Filistin'in ilkelerine ve uluslararası meşruiyet temelinde müzakerelere bağlı olduklarını belirterek, "Bütün gücümüzle savaşacağız. Bu savaştaki öncelikli silahımız ise barışçıl harekettir." diye konuştu. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU