Mukteda Sadr: Yabancı askerler ülkeden çıkana kadar direnişi geçici olarak durduruyoruz

Şii liderlerden Mukteda es-Sadr, “katılma” Sistani ise protestolara “katılmama” talimatı vermişti. Gösteriye beklendiği gibi milyonlar katılmadı ve “kritik cuma” olarak ifade edilen günde korkulan olmadı

Mukteda es-Sadr / Fotoğraf: AA

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tuğgeneral Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendisi'nin 3 Ocak’ta ABD’nin düzenlediği hava saldırısında öldürülmesinden sonra Irak’taki yabancı askeri varlığı tartışma konusu oldu.

Irak Parlamentosu yabancı askeri güçlerin ülkeden çıkarılması için bir karar aldı. 

Ardından Sadr Hareketi Lideri Mukteda es-Sadr, ülkede bulunan yabancı güçlere karşı 1 milyon kişinin katılımıyla bir miting düzenleme çağrısı yaptı.

Sadr’ın çağrısına birçok Şii parti ve hareket destek verdi. Ancak Iraklı Şiilerin en üst dini merci olarak bilinen Ayetullah Ali Sistani taraftarlarına, Sadr’ın düzenleyeceği gösteriye katılmama çağrısı yaptı.

"Gösteride ABD karşıtı sloganlar atıldı"

Bugün Bağdat'ın merkezi Cadiriye bölgesinde düzenlenen gösteriye yüz binlerce kişi katıldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sadr yanlılarının temsili kefen giyerek katıldığı gösteriye, Şii milis gücü Haşdi Şabi destekçilerinden de katılanlar oldu. 

Irak bayrakları taşıyan göstericiler, sık sık ABD'ye ve Irak'taki askeri varlığına karşı sloganlar attı. 

Mukeda Sadr'ın askeri danışmanı Kadım İsavi, Bağdat'ta ABD'nin Irak'taki askeri varlığına karşı düzenlenen gösteride Şii liderin mesajını okudu.

Sadr mesajını okuyan İsavi, "Tüm yabancı güçler ülke topraklarından çekilmeli. En son yabancı asker ülkeden çıkana kadar direnişi geçici olarak durduruyoruz" ifadesiyle ABD'ye karşı direnişi askıya aldığını duyurdu.

“Haşdi Şabi Savunma ve İçişleri Bakanlıkları ile birleştirilsin”

Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin yapısına da değinen Sadr, mesajında şunları kaydetti:

"Haşdi Şabi Savunma ve İçişleri Bakanlıkları ile birleştirilsin. Bu yapılmazsa güvenlik mekanizmasının parçası olan Haşdi Şabi, Silahlı Kuvvetler Komutanı'nın (Başbakan) tüm kararlarına uymak zorundadır."

Yabancı ülkelerin siyasi ve ekonomik alanda Irak'ın iç işlerine karışmamasını isteyen Sadr, hükümete komşu ülkelerle egemenliğine saygı duyma anlaşması imzalaması çağrısında bulundu.

“Yabancı ülke temsilciklerine saldıranlar cezalandırılsın”

Mukteda es-Sadr, hükümetin ülkede bulunan yabancı misyon temsilciliklerini korumasını ve buralara saldıranları cezalandırmasını istedi.

Hükümetten söz konusu tavsiyelerini dikkate almasını isteyen Şii lider, bunların uygulanması için Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ya da İslam İşbirliği Teşkilatının da devreye girmesinde sakınca görülmeyeceğini ifade etti.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

 

DAHA FAZLA HABER OKU