AK Parti, bekçilere kimlik sorma yetkisi veren düzenlemeyi Meclis’e getirdi

Emniyet, bekçilerin kimlik sorabileceğini içeren bir kanun olduğuna dair bir açıklama yapmıştı

Fotoğraf: AA

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çarşı ve mahalle bekçilerine halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesini de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını açıkladı.

Kanun teklifi 18 maddeden oluşuyor. Bekçiler, olay çıktığı zaman suçluları gözaltına alıp genel kolluk kuvvetine bildirecek. 

Bekçiler daha önce polisle beraber çalışıyordu, düzenleme ile Jandarma ile de çalışma imkanı geliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Suç işlenme anında veya hemen sonrasında suçlulara müdahalede bulunmak, suç mahallindeki kanıtları muhafaza altına almak, delillerin kaybolmamasını sağlamak, ortadan kaldırılmasını engellemek de bekçilerin görevleri arasında olacak.

Emniyet “Kimlik sorabilir” demişti

İzmir ve Mardin'de görülen davalarda mahkemenin verdiği “Bekçiler kimlik soramaz” karar tartışma konusu olmuştu.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü, bekçilerin kimlik sorabileceğini ifade eden bir açıklama yapmıştı:

İzmir ilinde 09/05/2018 tarihinde meydana gelen ve basında, ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri kimlik soramayacak’ şeklinde yayınlanan haber ile ilgili olarak İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen karar sadece o olaya münhasır bir karar olup aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile ilgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliği’nin 16. maddesindeki "Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar" hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU