İmamoğlu: Veriler, İstanbul’da işsiz insan sayısının en az 2,5 milyon kişi olduğunu söylüyor

İBB Başkanı İmamoğlu, TÜİK’in Türkiye’deki işsizlik rakamlarını paylaştı, istihdam politikalarına dair eleştirilerde bulundu

Fotoğraf: İBB Basın Birimi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kapanış konuşmasını yaptığı “Turizm Çalıştayı”nda, TÜİK rakamlarına göre Türkiye’deki işsizlik oranının 15’e yaklaştığı bilgisini paylaştı.

İstanbul’da yaklaşık 2,5 milyon işsiz bulunduğunu kaydeden İmamoğlu, istihdam yaratacak en önemli sektörün turizm olduğunu vurguladı.

İmamoğlu, “Palyatif (geçici), otellere, ‘Hadi bakayım 50’şer kişi alın’ diyerek istihdam sorununu çözemezsiniz. Talimatla, iş sorununu çözemezsiniz. Bunlar hep hayalci tavırlar olur” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kenti dünyada en çok ziyaret edilen 3 şehir arasına sokmayı hedeflediklerini vurgulayan İmamoğlu, “İstanbul’un turizmde dünyada ilk 3’e girmesi, hangi açıdan bakarsanız bakın bu şehirde yaşayan istisnasız herkes için önemli. Sadece gelir ve istihdam için değil, aynı zamanda huzur, barış ve inovasyon için de öyle” ifadelerini kullandı.

“Hiç kimseyi ikna edemezsiniz”

İmamoğlu, çalıştaya katkı sunan sektör bileşenlerini şöyle sıraladı:

(TÜRSAB) Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, (TUROB) Türkiye Otelciler Birliği, (TTYD) Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, (İRO) İstanbul Rehberler Odası, (TURYİD) Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmecileri Derneği gibi birçok önemli turi̇zm sektör örgütünü de işin içine katarak devam ettik. Üniversitelerin, meslek odalarının, sektör duayenlerini de sürece katarak, çözüm yolunu bulmaya çalışıyoruz.” Çalıştaya katılan bileşenlerden sürekli olarak faydalanacaklarını vurgulayan İmamoğlu, “Bu çalışmaların, düzenli ve sürekli olmasını sağlayacak, bir yandan da fikrini sunmak isteyen herkesin katılabileceği bir ortam yaratıyor olacağız. Burada sürdürülebilirliğin, sürekliliğin en önemli anahtarı, tılsımı, burada konuşulan işlerin harekete geçiyor olması. Sadece lafta ve kağıtta kaldığı taktirde, hiç kimseyi, reel dünyanın temsilcileri olan girişimcileri, iş insanlarını, sektör temsilcilerini ikna etmek mümkün değil.

“Hayalci tavır” eleştirisi

TÜİK verilerine göre Türkiye’de işsizlik oranının yüzde 15’e yaklaştığı bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Gerçek oran daha yüksek olsa bile, bu veri bize, İstanbul’da işsiz insan sayısının en az 2,5 milyon kişi olduğunu söylüyor. Şimdi size sormak isterim. İstanbul kısa sürede nasıl 1,5 milyon kişinin önemli bölümüne istihdam yaratabilir? Cevabını da kendim vereyim. Daha fazla İstihdam sorununu, turizm sektörü çözebilir. Palyatif (geçici), otellere, ‘Hadi bakayım 50’şer kişi alın’ diyerek istihdam sorununu çözemezsiniz. Talimatla iş sorununu çözemezsiniz. Bunlar hep hayalci tavırlar olur” dedi. Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre uluslararası turizmin dünyanın en önemli sektörü olduğunu belirten İmamoğlu, “Sektöre yatırım yapmak ve desteklemek zorundayız. İstanbul gibi fırsatlarla dolu bir şehri, bu anlamda öncü hamlelerle donatmak mecburiyetindeyiz, ki dünyanın bu büyüyen sektöründe hak ettiğimiz yeri hızlıca alabilelim” şeklinde konuştu.

“İstanbul, inşallah bütün kalacak”

İstanbul gibi bir şehrin dünyada olmadığını kaydeden İmamoğlu, “Kuzeyden güneye, doğudan batıya baktığımızda dünyanın merkezine oturan bu şehrin, 2 kıtayı birleştiren bu şehrin konumu -birileri bölmeye çalışsa da inşallah bütün kalacak- bizler için bir avantaj. Düşünsenize İstanbul’dan 360 derecelik 3-4 saatlik uçuşla, dünya nüfusunun neredeyse yarısına erişebilecek muazzam bir yerde bulunuyoruz. Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'yı birbirine bağlayan stratejik bir coğrafi konuma sahip. İstanbul’daki 3 havaalanından, 3 saat içinde 120'den fazla ülkeye 146 varış noktasına uçuş yapabilirsiniz. Dünyanın en değerli arazisi üzerinde olmamızın yanı sıra, dünyanın en eski tarihi miraslarını, kültürünü ve çeşitliliğini sunuyoruz” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU