HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Kadın buluşmasından rahatsız olan gücün kim olduğunu iyi tanıyoruz

Ankara'da düzenlenen "3. HDP Kadın Meclisi Konferansı’nda" konuşan Buldan, kadınların bir araya gelmesinden kimlerin rahatsız oldukların bildiklerini söyledi. Buldan 2019'da işlenen kadın cinayetlerine değindi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 3. Kadın Meclisi Konferansı'nda konuştu / Fotoğraf: AA 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP olarak siyasetin her kademesine, yaşamın her alanına, kadının iradesini mutlaka taşıyacaklarını söyledi. 

Buldan, Ankara’daki bir otelde düzenlenen “HDP 3. Kadın Konferansı'ndaki” yaptığı konuşmasında partilerinin, kadın milletvekili sayısıyla parlamentodaki kadın milletvekili aritmetiğini değiştirecek oranlara ulaştığını, bunun önemli bir başarı olduğunu kaydetti.

“Kadın buluşmasından rahatsız olan gücün kim olduğunu iyi tanıyoruz” 

HDP İstanbul İl Başkanlığı önünde bir saldırganın havaya ateş açarak gözdağı vermeye çalıştığını iddia eden Buldan, "Bu tetikçilerin hangi merkezden yönlendirildiğini, kimlerin gönderdiğini tahmin etmek zor değildir. Bu saldırıdan birkaç gün önce Selahattin Demirtaş'ın kitabının uyarlandığı tiyatroyu ve tiyatroya katılanları hedef gösterenin kim olduğu da iyi biliniyor. Kadın buluşmasından rahatsız olan gücün kim olduğunu iyi tanıyoruz." ifadelerini kullandı.

“Biz kadınlar yan yana gelmeye ve çoğalmaya devam edeceğiz” diyen Buldan,  “Bizi yıldırabileceklerini sananlar yanılıyorlar. Kaybeden kendileri olacaktır. Kendi karanlıklarında kaybolacaklar. Kazanacak olan ise bizleriz!”  diye konuştu. 

“474 kadın katledildi” 

Geçen sene işlenen kadın cinayetlerine değinen Buldan, "2019 son 10 yılda en fazla kadının öldürüldüğü yıl oldu. Maalesef 474 kadının katledildiği vahim bir tabloyla karşı karşıyayız." diye konuştu. 

Buldan, "Bu kadar cinayet hangi ülkede işlenirse işlensin ülke genelinde yas ilan edilirdi." iddiasında bulundu.

Buldan, şunları kaydetti:

2019 kadınların direniş yılıydı, 2020 de kadınların zafer yılı olacaktır. İktidar şunu iyi bilsin ki bu meydan boş değildir, bu ülke sahipsiz değildir. Bizler, bu ülkenin aydınlık geleceğine doğru yol alan kadınlar olarak durmayacağız, mücadele edeceğiz.
HDP olarak, siyasetin her kademesine, yaşamın her alanına, kamusal alana kadının iradesini mutlaka taşıyacağız. Göreceksiniz, bu mücadelenin sonunda HDP'nin öncülük ettiği bu yolda kadınlar hak ettiği eşit temsiliyeti siyasette de kamusal alanda da yaşamda da her yerde kazanacaktır.

İki gün sürecek konferansta "kadın mücadelesi" ve "örgütlülük" konuları ele alınacak.

Buradan çıkacak öneriler, partinin 23 Şubat'ta yapılacak 4. Olağan Kongresi'nde değerlendirilecek.
 

Independent Türkçe, AA, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU