Reuters: MİT Başkanı Hakan Fidan ve Suriye istihbaratının başkanı Ali Memlük Moskova'da görüştü

Görüşmede "YPG'ye karşı mücadele konusunda olası bir iş birliğinin" ele alındığı belirtildi

Fotoğraf: Reuters

Suriye Arap Haber Ajansı’nın (SANA) ardından Reuters haber ajansı da Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın Moskova’da Suriye Ulusal Güvenlik Büro Başkanı Tümgeneral Ali Memlük ile görüştüğünü öne sürdü.

Reuters’a görüşmeye ilişkin konuşan bir Türk yetkili, Hakan Fidan ve Suriyeli mevkidaşının, İdlib'deki ateşkesi ve "YPG'ye karşı mücadele konusunda olası bir iş birliğini" ele aldığını belirtti.

Hakan Fidan, Pazartesi günü Moskova'da yapılan ve Libya'daki ateşkesi imza altına almak için düzenlenen toplantıda Türk heyetinde yer almıştı.

SANA’da yer alan haberde aynen şu ifadeler kullanılmıştı:

Memlük ile temsil olunan Suriye tarafı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’ın temsil ettiği Türk tarafının, İdlib konusunda 17-9-2018 tarihli Soçi ittifakı gereğince, özellikle de bölgeyi teröristlerden ve silahlardan arındırarak, Halep -Lazkiye ve Halep – Hama yollarını açma bağlamında, yükümlülüklerini yerine getirmesi zorunluluğuna çağrıda bulundu.

Tümgeneral Memlük, Suriye Devleti’nin, Suriye’nin İdlib bölgesinin tamamını, terörist örgütlerin canlı kalkan olarak kullandığı Suriyeli vatandaşların güven ve huzurunu garanti edecek şekilde, kurtarma azim ve ısrarını vurguladı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU