Deniz Baykal: Libya'nın daha önceden yanında olmalıydık

Baykal, Libya'yla yapılan askeri anlaşmanın çok önemli olduğunu ifade etti

Fotoğraf: Yeniçağ

Dışişleri ve Maliye bakanlıkları da yapan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme kararını dair açıklamada bulundu.

CHP Antalya Milletvekili Baykal, "Dış politika hamasetle ve husumetle olmaz. Libya'nın daha önceden yanında olmalıydık. Nasıl hata yapılıyor diye bakmamız lazımdı. Askerlerimizle siyasetçilerimizle önceden destek olmalıydık.  Siyasi ahlak bunu gerektirir” dedi.

“Gidip savaşmak yerine Libya'ya, 'Silah, asker, teknoloji neye ihtiyacın var?' dememiz lazımdı…” ifadesini kullanan Baykal, “Silah yerine barış eli uzatmak daha farklı. Zaaflarını görerek yardım etmek gerekirdi. Diplomatlarımızla Libya'ya giderek bir tek Libyalının burnu kanamadan bunu yapmalıydık" diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu’nun sorularını yanıtlayan Baykal, “Libya'yla yapılan askeri anlaşmamız çok önemli, emeği geçen herkesi kutluyorum. BM'nin, Libya'daki desteklediğimiz hükümeti meşru görmesi çok önemli” dedi.

Baykal’ın açıklamalarının bir bölümü şöyle:

Soru: Kıbrıs Barış Harekâtında merhum Bülent Ecevit'in Başbakan, merhum Necmettin Erbakan'ın da başbakan yardımcısı olduğu hükümette maliye bakanıydınız. Libya lideri Kaddafi Türkiye'ye konulan ambargoyu nasıl kırmıştı?

Kıbrıs Barış Harekâtını yaptıktan sonra Amerika'nın ambargosu Türkiye'yi çok ciddi bir krizin eşiğine getirdi. Ekonomik olarak zor zamanlar yaşıyorduk. Sadece silah, para değil sivil uçakların vidalarını bile alamaz haldeydik. Büyükelçi Taner Baytok, o sırada Libya'dan bazı şeylerin alınabileceği tespitini yapmış. Baytok bu durumu başbakana haber verdi. Ecevit bana, 'Libya'nın 1 Eylül'de devrim günü var, oraya Türkiye'yi temsilen sen git ihtiyaçlarımızı anlat' dedi. Baytok, çok iyi hazırlamış ülkenin ihtiyaçları olan listeyi. Ben Maliye Bakanıydım. Bir heyet halinde 1 Eylül 1974 yılında Libya'ya gittik.

O sırada Libya'da bürokrasi oturmamış, güvenlik tehlikesi çok etkiliyor. Ben o sırada biraz huzursuzlaşmaya başladım o sırada ben tam alışmamışım, kafam net olsun istiyordum. 'Burada senin alıştığın devlet bürokrasisi olmaz' dedi Taner bana. Can güvenliği konusunda da bir sıkıntı var. Kaddafi ne gün nereden gelecek belli değil. İlan da edilmiyor. Sonradan haklı olduğunu anladım. Taner Baytok tarihi bir rol oynadı, diplomatik açıdan.  Bir türlü yapamadığımız o görüşmeyi Çarşamba günü yaptık. Kaddafi o gün, "Ben askerlerimi, kurmay kadromu toplayacağım bu organizasyon hakkında onlara bilgi verirseniz çok iyi olur' dedi. 

 

Söyleşinin devamı için tıklayın

 

Yeniçağ

DAHA FAZLA HABER OKU