Afgan vekil: Kasım Süleymani bir caniydi

"Afgan halkının temsilcisi olarak Karzai’nin Süleymani’nin ölümüne duyduğu üzüntüden ötürü utanç duyuyorum"

Afganistan milletvekili Belkıs Ruşen, ABD güçlerinin saldırısında öldürülen Kasım Süleymani’nin bir cani olduğunu söyledi.

Farah kenti milletvekili Ruşen, Afganistan meclisinde yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Afgan halkının temsilcisi olarak Karzai’nin Süleymani’nin ölümüne duyduğu üzüntüden ötürü utanç duyuyorum. Malumdur ki Kasım Süleymani Afganistan’da en çok cinayet işleyen şahıslardan birisidir. Süleymani, en az 5 bin Afgan gencinin Suriye’de Fatimiyyun Tugayı ismindeki örgüt çatısı altında ölümüne sebep oldu. Bin iki yüz Afgan gencinden ise haber alınamıyor” dedi.

Ruşen, “İran, Afgan göçmenlerin inançlarını kötüye kullanarak bir lokma ekmek için Suriye’ye gönderiyor.” diye konuştu.

Afgan vekil Belkıs Ruşen, ABD’nin bölgede izlediği politikaya ilişkin ise, “Amerika kendi çıkarı için bölgede insan öldüren makinalar çalıştırıyor. İşi bitince onları da öldürüyor. Amerika’nın menfaati bittiyse istediği yerde istediğini vurabilir. Örneğin Bin Ladin ve Molla Ömer’i vurdular. Cuma günü Kasım Süleymani’yi de vurdular. Amerika’nın Bağdat halkının çıkarı için bunu yaptığını elbette düşünmüyoruz. ABD yaklaşık 10 yıldır Suriye ve Irak’ta sivilleri öldürenlere şimdiye kadar dokunmadı. İşleri bitince de öldürdüler.” ifadelerini kullandı.

Ruşen, Süleymani suikastinin Afganistan’a etkilerine ilişkin ise, “Sahip olduğu imkânlarla Hamaney’e en yakın isimdi, ölümünün Afganistan’a çok olumlu etkileri olacak. İran Afganistan’da çalışmaları için binlerce Süleymani eğitmiş olabilir ama birinin Kasım Süleymani’nin yerini alması zaman alacak.” dedi.

Karzai suikasti kınamıştı

Afganistan’ın eski cumhurbaşkanlarından Hamid Karzai, Süleymani’nin öldürülmesinin bölge barışı ve istikrarı için bir tehdit oluşturacağını vurgulayarak ABD saldırını kınamıştı.

Afgan yetkililerin tavrı

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Süleymani suikasti sonrası İran ve ABD arasındaki tansiyonun yükselme ihtimalinden ötürü endişelerini paylaşarak “Afganistan toprakları hiçbir ülkeye karşı kullanılmayacaktır, bunun taahhüdünü veriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Afganistan Devlet Başkanlığı İkinci Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Server Daniş, Süleymani’yi İŞİD karşıtı mücadelenin önemli bir aktörü olduğuna işaret ederek “Süleymani’nin ölümü bölgede ve Ortadoğu’daki mevcut kaotik durumu daha da arttıracaktır.” dedi.

Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah ise, Süleymani’nin ölümünden ötürü İranlı yetkililere başsağlığı dileyerek üzüntülerini dile getirdi.

Afganistan İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammed Muhakkık ise Süleymani’nin terörizme karşı durduğuna işaret ederek taziye mesajını iletti.

Fatimiyyun Tugayı

İran’ın Afganistan’daki Hazaraları, Şii kutsal mekânları koruma bahanesiyle Kudüs Gücü vasıtasıyla Suriye’deki iç savaşa dâhil ettiği biliniyor. Afganistan milletvekili Belkıs Ruşen’in işaret ettiği Fatimiyyun Tugayı Afgan Hazaralardan oluşuyor.

Fatimiyyun Tugayı, Suriye’de Hizbullah’tan sonra Esed rejimine destek veren en büyük milis grup. Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Yekta Hüseyni, 2016 yılında yaptığı açıklamada Suriye’de Esed rejimine destek için savaşan Afganların sayısını 18 bin diye açıklamıştı. Bugün bu sayının 30 bine yaklaştığı tahmin edilmektedir.

Afgan yetkililer daha önce birçok kez Fatimiyyun Tugayı milislerinin Afganistan’a dönme ihtimaline ilişkin endişelerini dile getirmişti.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU