Eş-Şebab: Saldırıda Türkleri hedef aldık, ölen diğer masumlar için özür dileriz

Somali'de çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı üstlenen Eş-Şebab’dan yapılan açıklamada, “Hedefimiz Türklerdi” denildi

Eş-Şebab sözcüsü Maruf / Fotoğraf: Twitter

Somali'nin başkenti Mogadişu'daki bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu meydana gelen patlamada ölü sayısının 80’in üzerinde olduğu bildirildi.

Eş-Şebab örgütü, bir açıklama yaparak saldırıyı üstlendi.

Örgütün sözcülüğünü yapan Ali Mahmud Maruf, saldırıda ‘ülkeyi işgal eden’ Türk vatandaşlarının hedef alındığını, ancak sivil ölümlerin de yaşandığını ifade etti. Maruf, saldırıda hayatını kaybeden siviller için başsağlığı ve özür diledi.

Maruf, “Savaşçılarımız, Mogadişu'daki Afgoye kavşağında, ülkemizi istila eden Türklerden oluşan bir konvoya ve onları koruyan Somalili mürtedlere (dinden dönmüş) saldırı düzenledi. Saldırı, konvoya ağır kayıplar verdirdi" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Örgüt sözcüsü, Türkiye’nin Somali ordusunu eğiterek destek verdiğini, ülkeyi ekonomik olarak sömürdüğünü öne sürerek, “Türkiye NATO’nun bir üyesi ve bizim düşmanımızdır” sözlerini kullandı.

Eş-Şebab, on yılı aşkın süredir başkent Mogadişu olmak üzere ülkede birçok saldırı düzenledi ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açtı.

Mogadişu'daki Türk Büyükelçiliği yakınlarında ve Türk yetkililerin kaldığı otellere yakın bölgelerde de birçok saldırı gerçekleştiren örgüt, ilk kez bir saldırı sonrası özür diledi.

En az 81 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin yaralandığı son saldırının ardından iki Türkiye vatandaşının cenazesi ve 15 ağır yaralı, tedavi için uçakla Türkiye'ye getirilmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU