CHP’nin bilinmeyen gerçeği: 347 şehit

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP’nin 347 yöneticisinin şehit olduğunu iddia ederek, “Parti tabanımızın çoğu bunu bilmiyor. Bu nedenle şehitler için bir belgesel ve kitap projesini hayata geçirmeyi düşünüyorum” dedi

Gürsel Tekin / Fotoğraf: Independent Türkçe

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kuruluşundan bugüne kadar milletvekili, belediye başkanı, il, ilçe başkanı, örgütte görevlilerden oluşmak üzere 347 yöneticisinin şehit olduğunu iddia etti.

Independent Türkçe’ye konuşan Tekin, 1950’den sonra birçok CHP yöeticisinin faili belli ya da meçhul saldırılarda ya da görevi başındaki kazalarda şehit olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

CHP’nin en çok şehidi 12 Eylül öncesi olaylarda

En çok şehidimiz ise 1970 ile 1980 arası dönemde. Bu dönemde onlarca yöneticimiz şehit edildi. Çoğunun faili bile bulunmadı. 1980’de öldürülen Nevşehir İl Başkanı’mız Zeki Tekiner, dürüstlük simgesi milletvekilimiz Abdurrahman Köksaloğlu bunlardan sadece ikisi.

zekitekiner.jpg
CHP Nevşehir İl Başkanı Zeki Tekiner, 1980 yılında uğradığı silahlı saldırıda hayatını yitirmişti / Fotoğraf: Twitter

 

“Üyelerle birlikte yüzlerce şehit var”

Tekin, 347 kişinin tamamının yönetici düzeyinde olduğunu belirterek, “Sadece üye olup şehit olanları da katarsak bu sayıyı yüzlerceyle ifade edebiliriz” diye konuştu.

"Biz demokrasi ve özgürlük için büyük bedeller ödemiş bir hareketin mensubuyuz” diyen Tekin sözlerinin devamında “Herkesin bu bilinçle hareket etmesi gerekir. CHP’ye zarar vermek isteyen veya CHP’nin kıymetini bilmeyenler, yüzyıla yakın bir demokrasi mücadelesine de zarar vermektedir. Geçmişten gelen örnekler sorumluluğumuzu arttırıyor. Her adımda bu sorumluluğu hissetmek zorundayız” dedi

abdurrahmanköksaloğlu.jpg
Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün kayınpederi olan CHP Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu da 1980'de Şişli'de öldürülmüştü / Fotoğraf: Twitter

 

Darbelerde en büyük bedeli CHP ödedi”

Bugüne kadar demokrasi adına en çok bedel ödeyen partinin CHP olduğunu iddia eden Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

CHP’nin tarihinden habersiz bazı kişiler CHP adıyla darbeyi ilişkilendirmeye çalışıyor. Oysa darbelerde en büyük bedeli CHP ödedi. Partinin 100 yıllık arşivini darbede kaybettik. 12 Eylül’den önce öldürülen il başkanlarımız oldu. Liderlerimiz tutuklandı.

“CHP Demokrasi Şehitleri Belgeseli için start vermeyi düşünüyorum”

“Bugüne kadar en büyük ukdem demokrasi şehitlerimizi tanıtacak bir belgeseli ve kitabı hazırlamak” diyen Tekin sözlerini şöyle tamamladı.

Türkiye’de demokrasi yolculuğu CHP olmadan anlaşılamaz. 347 şehit yöneticimiz şehit ancak parti tabanımızın çoğu bunu bilmiyor. Bu nedenle CHP Demokrasi Şehitleri Belgeseli ve kitap için de önümüzdeki süreçlerde start vermeyi planlıyorum. Ayrıca her bölgede o yerde daha önce şehit olmuş CHP yönetici ve üyelerinin anılması için etkinlikler yapılabilir. Bu geleneksel hale getirilebilir.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU