Bolu'da ruam hastalığı riski yüzünden 8 at karantinaya alındı

Bolu’da kontrol edilen 83 attan 8’inde ruam hastalığı riski belirlendi. Büyüakada’da 81 atın itlaf edilmesine neden olan ruam hastalığı nedeniyle Bolu’da da şüpheli 8 at için karantina uygulamasına başlandı

Fotoğraf: AA

İstanbul Büyükada’da ruam hastalığına yakalanan 81 atın itlaf edilmesi, hayvan hakları savunucularının tepkilerine neden olurken, Bolu’da da ruam hastalığı görülme ihtimali olan 8 at karantina altına alındı.  

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Abant Tabiat Parkı'nda fayton ve bireysel gezintilerde kullanılan 83 attan 8'inin ruam hastalığı görülme ihtimali üzerine karantina altına alındığını bildirdi. 

Sonuçlar 3-4 gün sonra gelecek

Ümit, Abant'taki atlara, çalıştırılmaya başlamadan önce Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce ruam hastalığına karşı testler uygulandığını söyleyen Ümit, şöyle konuştu:

Şu anda Abant'ta çalıştırılan 83 attan 8'inde ruam hastalığı değil, ruam hastalığı olma tehlikesi tespit edildi. Bu atlar, şu anda karantina altında ve diğer atlardan ayrı tutuluyor. Bu atların kanları alındı, test için Ankara'ya gönderildi. En geç 3-4 gün içinde gelmiş olacak. Sonucuna göre de gerekli tedbirler daha net şekilde alınacaktır ama şu anda şüpheli gibi gözüken hayvanlar, diğer atlardan ayrı şekilde tutuluyor.

Endişeye mahal yok

Abant'ın turist ağırlayan bir bölge olduğuna değinen Ümit şunları söyledi:

Tatilciler için tedirginlik duyulacak bir husus yok çünkü tedbirler alındı. Ruamın, tek tırnaklı hayvanlarda görülen bir hastalık olduğu yetkililer tarafından söyleniyor. Bu çerçevede gerekli tedbirler alınıyor ve alınmaya da devam edilecek. Bu nedenle bölgeye gelecek misafirlerimizin herhangi bir endişe duymalarına mahal yok.

AA

DAHA FAZLA HABER OKU