İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul açıklamaları: Hiçbir olumlu yanı yok, babanıza çiftlik mi yapıyorsunuz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki Kanal İstanbul tartışması devam ediyor

Fotoğraf: AA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili sert açıklamalar yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’a konuşan İmamoğlu, proje ile Sazlıdere Barajı’nın ortadan kalkacağını, Durusu Gölü’nün de ciddi tehdit altına gireceğine yönelik soru üzerine şunları söyledi:

Şimdi bakın neresinden tutsak elimizde kalır. Bilim adamlarının hazırladığı bir rapor var. Raporda, 40’a yakın soru var ve bu 40 sorunun da cevabı yok şu anda. Daha bu soruların cevabını verememişsiniz, ‘yapacağım’ diyorsunuz. ‘Dozerle gireriz’ diyorsunuz. Kendinize, babanıza çiftlik kurmuyorsunuz. Evladınıza bir çiftlik yapmıyorsunuz. Yalı yapmıyorsunuz. Burası değil 16 milyonun, 82 milyon insanın bekasıyla ilgili bir konudur. 3 tanker geçecekmiş, 5 tanker geçecekmiş, Montrö sözleşmesiymiş... Kimseyi aldatmasınlar... Montrö Sözleşmesi’yle ilgili elimizi rahatlatacak hiçbir unsur içermiyor Kanal İstanbul. Toplumu aldatan, toplumu yanıltan sonra da biz yanıldık diyenlere İstanbul’un geleceğini tehdit ettirmeyiz.

Projenin hiçbir olumlu tarafı olmadığını vurgulayan İmamoğlu, 3 tarafı denizlerle çevrili olan şehrin “böyle bir oyuna tahammülü olamayacağını” söyledi.

İBB’nin bu tartışmaların devamında nasıl bir yol izleyeceğini de açıklayan İmamoğlu, şöyle konuştu:

Sürekli takip edeceğiz. Sürekli bilgilendirme yapacağız, araştırma yapacağız. Devletin her kademesine bu konuda davette bulunacağız. Yani biz sürece nefes bile aldırmayacağız. Herkesin ensesinde soluğumuzu hissettireceğiz. İstanbul’la ilgili her ortamda, her olayda gündemimizde Kanal İstanbul olacak. Bunun yanlış olduğunu topluma anlatacağız. Biz anlatmayacağız, bilim adamları anlatacak.

 

Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU