Belçika Kralı’na açılan babalık davasında Kral’dan alınan DNA örneği açıklanabilecek

Belçika’da Kral II. Albert ile multimedya sanatçısı Delphine Boël arasında yıllardır devam eden “babalık davasında” mahkeme, Albert’ten alınan DNA testinin gizli kalması şartını kabul etmedi

Kral II. Albert (sağda), tacını oğlu Philippe'e devrettiği 2013 yılında Kraliçe Paola ile halkı selamlıyor/ Fotoğraf: Reuters

Belçikalı multimedya sanatçısı Delphine Boël’in, tacını 2013’te oğluna devreden Kral II. Albert'e açtığı babalık davasında önemli bir gelişme yaşandı. 

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre yargıtay, Albert'in avukatlarının, dava kapsamında alınan DNA sonuçlarının açıklanmamasına ilişkin yaptığı başvuruyu reddetti.

Yargıtay'ın aldığı bu karar uyarınca Belçika Kralı'na yapılmış olan DNA testinin sonuçları artık açıklanabilecek.

Dosya, DNA sonuçlarını dikkate alarak Kral Albert'in Boël'in yasal babası olup olmadığına karar verecek olan Brüksel Temyiz Mahkemesi'ne geri gönderilecek.

Süreç ne zaman sonuçlanacak belli değil ancak Belçika medyasına göre bu karar, 50 yaşındaki Delphine Boël'in Kral Albert'in kızı olarak resmen tanınmasına bir adım daha yaklaştığı anlamına geliyor.

Delphine Boel.JPG
Delphine Boël'​​​​​​/ Fotoğraf: Corbis - Getty

 

“Annemin 1960'larda Kral Albert ile ilişkisi vardı” 

Yıllardır Kral Albert'in biyolojik babası olduğunu savunan Delphine Boël, bu iddianın resmen tanınması için 2013 yılında mahkemeye başvurmuştu.

Boël, annesi Barones Sybille de Selys Longchamps'ın 1960'lı yıllarda Albert ile olan ilişkisi sonucu dünyaya geldiğini savunuyor.

Mahkeme daha önce, Delphine Boël'in doğduğu tarihte Barones'in evli olduğu Jacques Boël'in biyolojik babası olmadığına karar vermişti.

Brüksel Temyiz Mahkemesi, Jacques Boël'in Delphine'nin yasal babası olmadığına ve Albert'in bir DNA örneği vermesi gerektiğine hükmetti. 

Kral'ın DNA örneği vermediği her gün için 5 bin euro ceza ödemesi kararlaştırıldı.

Bunun üzerine mayıs ayında DNA örneği veren Belçika Kralı, sonuçların gizli kalmasını istedi. Ancak Yargıtay'ın kararı ile bu gizlilik kalkacak.

Brüksel Temyiz Mahkemesi, Boel ile Kral Albert II'nin DNA örneklerini karşılaştırarak, sonucu kamuoyu ile paylaşacak.

Mahkeme, Albert'in babası olduğuna karar vermesi durumunda Delphine Boël, mirasın sekizde birine hak kazanacak.

Belçikalı sanatçı, paranın peşinde olmadığını, yasal olarak tanınmak istediğini vurguluyor.

85 yaşındaki Albert'ın dava sürecinde ölmesi durumunda ise dava düşecek ve sonuçlar ebediyen gizli kalacak.

Albert, 2013 yılında krallık tacını oğlu Filip'e devretmişti. 


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU