İmamoğlu: Milyarlarca liralık o dev projeler, çılgın işler beni ilgilendirmiyor, beni çocuklar ilgilendiriyor

İBB Başkanı İmamoğlu, kreş inşaatlarını incelerken İstanbul’daki kreş ve oyun alanları hakkında açıklamada bulundu

Fotoğraf: www.ekremimamoglu.com

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı devam eden bir kreş inşaatında incelemelerde bulundu.

İmamoğlu, “Bahsedilen milyarlarca liralık o dev projeler, çılgın işler beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren, bu şehrin çocukları ve bu şehrin insanları” dedi.

“150 Mahalleye 150 Kreş” sloganıyla başlatılan, “Yuvamız İstanbul” projesi kapsamında, geçen 28 Eylül’de Pendik, Kartal, Sultanbeyli, Sancaktepe, Sultangazi, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Arnavutköy, Silivri ve Beylikdüzü’nün aralarında bulunduğu toplam 11 ilçede, aynı anda temel atma törenleri düzenlemişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kendilerini 150 kreşle sınırlamadıklarını belirten İmamoğlu, “Bu sadece ilk hedef. Bu iş, İstanbul’da büyüsün istiyoruz. Buradaki de en büyük yapılarımızdan bir tanesi. Yaklaşık 1080 metre karelik kapalı, 3 bin metrekarelik yerleşim yeri olan, Esenyurt – Akçaburgaz. 15 tanesinin çalışmaları devam ediyor, bitmek üzere. İnşallah şubatta açmak istiyoruz. Arkadaşlarımla öyle bir hedef koyduk” dedi.

Kendilerine destek sunacak iş insanlarıyla görüştüklerini kaydeden İmamoğlu, “Biz, önce şu örnekleri gösterelim istiyoruz. Heyecanımızı görsünler ve hissetsinler. Biz, İstanbullularla bu süreçleri yoğun bir şekilde paylaşmadık, sadece ön bilgi verdik. Ama eminim ki burası bittikten sonra bu heyecanı onlarda hissedecekler ve bunun ne kadar değerli bir seferberlik olduğunu kendileri gözleriyle görecekler. İstanbul’un farklı yerlerinden bu konuya gönül vermiş insanlara, vakıflara, derneklere buraları gezdireceğiz. Gezdirdikten sonra eminim ki onlar da ‘Biz bu işin neresinde oluruz’ diye can atacaklar. Bu bir seferberlik. Aradan 5-10 yıl geçtikten sonra emek veren bütün arkadaşlarım, bütün belediye başkanları, yöneticiler, emek veren insanlar, ‘Bu çocukların yetişmesinde benim de katkım var’ diyecekler. Buralar, yüzbinlerce iyi yetişmiş vatandaş ortaya çıkaracak” diye konuştu.

Çocuklara yapılan yatırımın bir toplumun geleceğini ve ekonomisini kurtarmak anlamına geldiğini ifade eden İmamoğlu şunları kaydetti:

Yani, yarın onun size sağlayacağı ekonomik anlamda kötü depresyonlar yaratacağı, toplumsal şiddet vesaire bütün unsurlardan aslında koruyup kolluyorsunuz. 0-6 yaş arası değerli. Biz de 3, 4, 5 yaş grubuna hitap edeceğiz bu kreşlerimizde, okul öncesi eğitimlerimizde. Çok heyecan duyuyorum. En heyecan duyduğum işlerden birisi. Beni açıkçası, ilgilendirmiyor kanal vesaire. Ben, insana yatırımı önemsiyorum ve çocuklarımıza. ‘Bu şehirde 1 milyon 200 bin çocuk var’ dediğimizde titrememiz lazım. Bütün yöneticilerimin, Ankara’nın, İstanbul’un, partilerin, herkesin titremesi lazım ‘Benim o çocuklara ne yapmam lazım’ diye. Yapmazsak, yarınlarda çok büyük sıkıntılar yaşarız. Ben titriyorum, o heyecanı hissediyorum. Bahsedilen milyarlarca liralık o dev projeler, çılgın işler beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren, bu şehrin çocukları ve bu şehrin insanları.

“Çocuklarımızı plastik oyun gruplarından kurtaracağız”

İmamoğlu, gazetecilerin, “Park alanlarındaki plastik oyun gruplarıyla ilgili elektriklenme şikayetleri var. Aileler size sosyal medya üzerinden de ulaşıyor. Sizin yapacağınız projelerde bunlar dikkate alınacak mı” sorusuna ise, “Kesinlikle çocuk oyun gruplarındaki felsefemiz değişecek, değişmeli” yanıtını verdi.

“Yuvamız İstanbul” projesi kapsamında ilk olarak Pendik, Kartal, Sultanbeyli, Sancaktepe, Sultangazi, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Arnavutköy, Silivri ve Beylikdüzü’nde toplam 11 kreş inşa edilecek.

Kreşler, yapımları bittikten sonra 1000 çocuğa “erken dönem çocukluk eğitimi” verecek.

150 kreşin faaliyete geçmesiyle, İBB kreşlerinden yararlanan çocuk sayısının 15 bine çıkacağı belirtiliyor.

Farklı tiplerde inşa edilecek kreşlerin inşaat ve yapım maliyetleri, 2 milyon 500 bin TL ile 4 milyon TL arasında değişecek.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU