9 yaşındaki otizmli çocuğu darp eden yaşam koçunun görüntüleri bir buçuk yıl sonra ortaya çıktı

Kadıköy’deki bir spor salonunda kendisine emanet edilen 9 yaşındaki otizmli bir çocuğu darp eden yaşam koçunun görüntüleri kamuoyunda geniş yankı uyandırdı

İstanbul’da 9 yaşındaki otizmli bir çocuğun tedavisi ve eğitimine yardımcı olması üzerine teslim edildiği yaşam koçu U.D. tarafından soyunma odasında darp edildi. 

30 Mayıs 2018’de Kadıköy’de bir spor salonunda yaşanan olayın görüntüleri ise bugün ortaya çıktı. 

Görüntülerde, hakkında dava açılan ve 1 buçuk yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanığın küçük çocuğu giydirdiği sırada sert bir şekilde başına vurduğu, arkasından çekiştirdiği, saçından çekerek yere yatırıp vurduğu ve tokat attığı yer alıyor.

Spor salonu yetkilileri, çocuğun hocası tarafından darp edildiğinin görüldüğünü annesine söyledi. 

Olayın üzerine küçük çocuğun annesi B.Ö. şikâyetçi oldu.

1 buçuk yıla kadar hapsi istendi

Olaya ilişkin yürütülen soruşturma 10 Ekim 2018 tarihinde tamamlandı. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, yaşam koçu U.D. hakkında, “beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda olan kişiye karşı kasten basit yaralama” suçundan 8 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Anadolu 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık U.D. katılmazken, çocuğun annesi B.Ö. ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

“Suç, ‘eziyet’ suçu kapsamındadır”

Müşteki avukatı söz alarak, “Dava, basit yaralamadan açılmıştır. Bakım ve gözetim altında bulunan, ruh sağlığı bakımından kendini savunamayacak durumda olan mağdur çocuğa uygulanan şiddet fiziksel ve psikolojik etkileri bakımından eziyet suçu kapsamında girmektedir. Üstelik eziyet suçu nitelikli hâl taşımaktadır. Sanık, kaçma şüphesi ortadayken 4 ay boyunca ifade vermekten kaçmıştır” diyerek sanığın tutuklanmasını istedi.

“Şiddete yönelik bir eylem yoktur”

Sanık avukatı ise, “Müvekkilimin tehdit altında olduğu bir dönemdir. Bu dosyadaki ifadesinden sonra şikâyet hakkını kullanmıştır. Şiddete yönelik bir eylem yoktur” dedi.

Mahkeme ara kararında, müşteki avukatının sanığın tutuklanması yönündeki talebini, sanığın savunmasının alınmış olması ve suçun tutuklama yasağı kapsamında kalmasını gerekçe göstererek reddine karar verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.


İHA

DAHA FAZLA HABER OKU