Japonya, ticari balina avcılığını destekleyen yasayı onayladı

30 yılı aşkın süredir yürürlükte olan ticari balina avcılığı yasağının kalkmasının ardından Japonya’daki balıkçılar yeniden okyanuslara dönmüştü

Japonya sahillerinde yüzyıllardır balina avcılığıyla geçinen topluluklar var / Fotoğraf: Reuters

Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu'ndan (IWC) daha önce çekildiğini açıklayan Japonya'da meclis, sürdürülebilir balina avcılığını destekleyen bir yasayı onayladı.

IWC'den çekildiğini açıkladıktan sonra ticari balina avcılığının geçen temmuz ayında yeniden başladığı Japonya'da meclis, sürdürülebilir balina avcılığını destekleyen bir kanunu onayladı.

Hükümetin avcı gemilerinin ve mürettebatın güvenliğini sağlayarak sektöre destek olmasını sağlayacak yasa uyarınca, yasa dışı yollarla avlanan balinaların ticaretini önlemek için de önlemler alınacak.

Kanuna göre, balina avı bilimsel olarak belirlenen kota çerçevesinde gerçekleştirilecek. Ayrıca hükümet, okul yemeklerinde kullanımı daha önce yaygın olan balina etini, söz konusu kültürü yaşatmak adına tekrar okullara tanıtacak.

japonya balina reuters 2.jpg
Balina avcılığı Norveç, İzlanda ve Kanada'daki İnuitler gibi Japon kültürünün de parçası / Fotoğraf: Reuters

 

IWC’den çekilmişti

Geçen yıl, ticari balina avına yeniden başlayabilmek için Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu'ndan (IWC) çekilme kararı aldığını açıklayan Japonya'da, balina avcıları 31 yıllık aranın ardından ilk balina avı için geçtiğimiz Temmuz ayında denize açılmış, karar uluslararası sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden olmuştu.

Japonya rahatsızdı

IWC 1982'de ticari balina avcılığını geçici olarak askıya alma kararı almış, ancak Japonya, zaman içinde IWC'nin, kuruluş amacı olan "sürdürülebilir avcılık için küresel balina stoklarının düzenlenmesi" hedefinden saptığını savunmuştu.

Geçen süre zarfında, balina türlerinin nüfuslarının sürdürülebilir avcılık için yeterli düzeylere ulaştığını düşünen Japonya, buna rağmen av kısıtlamalarının devam etmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiriyordu.

Ancak Japonya'nın çabaları, av karşıtı diğer üye ülkelerin ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin çabaları nedeniyle sonuçsuz kalmış, ülke son olarak IWC'den çekilmişti.

 

Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU