Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde kadınlar, yürüyüş için Taksim'de

Beyoğlu Kaymakamlığı, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele gününde yürüyüşe izin vermemişti

25 Kasım Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Türkiye’nin birçok yerinde yürüyüş çağrısı yapmıştı.

İstanbul Taksim’de toplanan kadınlar, İstiklal caddesinde yürüyüş yapmak istedi.

Kadınların yürüyüşü öncesi polis ekipleri caddenin bazı bölümlerinde barikat oluşturdu.

kadınlar 2.jpeg
Fotoğraf: Independent Türkçe

 

“Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” pankartı açan kadınlar, “Geceleri de sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “Devlet elini hayatımdan çek”, “Erkek şiddetine karşı suça ortak olma” sloganları attı.

Tünel Meydanı’ndan başlayan ürüyüş, İstanbul Barosu'nda sona erdi. Polis, göstericilere göz yaşartıcı kapsüllerle müdahale etti.

 

 

Kaymakamlık yasaklamıştı

Beyoğlu Kaymakamlığı, kadınların Taksim Tünel’de yapacağı yürüyüşü yasaklamıştı.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada şöyle denmişti:

25.11.2019 günü saat 19:00'da idaremiz Tünel Meydanda 'Kadına yönelik şiddete, cinayete, tacize, tecavüze, cinsel istismara karşı isyanımızı büyütüyoruz 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde buluşuyoruz' sloganı ilesosyal medya hesapları üzerinden çağrılar yapıldığı tespit edilmiştir.

Söz konusu toplantı ve gösteri yürüyüşü Beyoğlu Kaymakamlığ'ının 24/11/2019 tarih ve 34255955.17381.2019/2804 sayılı kararı ile yasaklandığı kamuoyuna duyurulur.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 

Kaymakamlığın yasak kararının ardından bir açıklama yayınlayan İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu, eylem çağrısını tekrarlayarak, şu açıklamayı yapmıştı:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nü yasaklamak tüm kadınların her gün karşı karşıya kaldığı şiddeti görünmez kılmak demektir. Kadınların değil, erkek şiddetinin engellendiği bir dünya için 25 Kasım'a sahip çıkmaya Taksim sokaklarına çağırıyoruz; çağrımızı tekrarlıyoruz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU