İngiliz istihbaratı kadın hacker arıyor

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’ne göre, bilişim sektöründe iş gücünün yüzde 90’ı erkeklerden oluşuyor

Dünya genelinde bilişim sektöründe nitelikli işgücünün neredeyse yüzde 90’ını erkekler oluşturuyor. 

İngiltere’nin iletişim istihbaratından sorumlu GCHQ, online güvenlik uzmanlığı için işe alım sürecinde çeşitlilik sağlamak amacıyla sadece kadınlara özel kurslar düzenliyor. 

GCHQ’nun siber savunma kolu Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’ne (NCSC) göre, dünya genelinde bilişim sektöründe nitelikli işgücünün neredeyse yüzde 90’ını erkekler oluşturuyor. Geçtiğimiz yaz yayınlanan bir raporda İngiliz istihbarat teşkilatında cinsiyet dengesinin sağlanamadığı ve bu durumun özellikle de üst düzey görevlerde görüldüğü belirtilmişti. Raporda teşkilatın modern İngiltere’nin etnik yapısını yansıtmaktan da uzak olduğu vurgulanmıştı. Raporda, “Teşkilatta üst düzey görevlerde siyahi, Asyalı ve etnik azınlık personelin eksikliği çok açık şekilde ortada” ifadeleri kullanılmıştı.

İngiliz istihbaratı, artan siber saldırı tehditlerine karşılık verecek yetenekli personele ihtiyaç duyuyor. Ulusal Siber Güvenlik Merkezi yalnızca bu ay içinde, akıllı TV cihazlarının hacklenmesi, Alman politikacılar ile ilgili bilgilere yönelik siber saldırı ya da 11 Eylül terör saldırılarına ilişkin yasal doküman hırsızlığı gibi tehditlerle karşı karşıya kalındığını bildirdi.

Bu sene kadın adaylara yönelik olarak Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenecek kurslar için 600 kişilik bir yer olduğu belirtildi. Konuyla ilgili konuşan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nden Chris Ensor “Kadınlar küresel siber işgücünün sadece küçük bir parçasını oluşturuyor. GCHQ ve NCSC içinde bu dengesizliğe çözüm getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, genel personelinin ortalama yüzde 35’inin ve üst düzey yetkililerinin yarısının kadın olduğuna dikkat çekti.


 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news

Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU