'Türkiye'de kadınların iş gücüne katılımı dünya ortalaması altında, kadınların yüzde 55'inin banka hesabı yok'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık’ın hazırladığı rapor, kadınların her alanda dünya standartlarının gerisinde kaldığını gözler önüne serdi

Fotoğraf: Pixabay

Türkiye'de kadınların yarısının banka hesabı bile bulunmazken, her 10 kadından yalnızca 4’ü liseyi, 1’i de üniversiteyi bitirebiliyor. 

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık önceki gün partisinin merkez yönetim kurulu toplantısında “AKP’nin Kadın Karnesi” başlıklı bir rapor sundu.

Raporda, Türkiye’de kadınların yaşadığı sorunlar Dünya Ekonomik Forumu Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Endeksi’nde yer alan verilere göre ele alınıyor.

Türkiye kadınların ömür boyunca toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalma oranı yüzde 42 ile OECD ülkeleri arasında en kötü durumdaki ülke durumunda.

Kadınların ortalama evlenme yaşı 24.2 olduğu Türkiye'de ortalama her 10 kadından 4’ü ise hayatları boyunca cinsiyete dayalı şiddet görüyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kadınların iş gücüne katılımında Türkiye son sıralarda

Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 36.1 olurken bu oran, hem OECD hem de AB ülkeleri arasında en düşük oran olmasıyla dikkat çekiyor.

G20 ülkeleri arasında yalnızca Suudi Arabistan yüzde 23.4 oranla kadınların işgücüne katılımı konusunda Türkiye’nin gerisinde kalıyor.

Türkiye’de kadınların kendi banka hesaplarına sahip olma oranı ise yüzde 44.3 olarak hesaplanıyor.

Bir başka deyişle Türkiye'de kadınların yüzde 55'inin banka hesabı bulunmuyor.

Hem OECD hem AB hem de G20 ülkeleri arasında Türkiye’nin son sırada görünüyor.

Okuryazarlık oranı OECD ortalaması altında

Türkiye’de kadınların okuryazarlık oranları da OECD ortalamasının altında. Buna göre okuryazarlık oranı yüzde 93.8 olurken Türkiye, bu oranıyla AB ülkeleri arasında Portekiz’in ardından en kötü durumdaki ikinci ülke. Başka bir deyişle Türkiye’de, ortalama her 100 kadından 6’sı okuma yazma bilmiyor. 

 

Independent Türkçe, Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU