Rusya ziyareti öncesi Putin-Erdoğan görüşmesinin ana gündem maddesi belli oldu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 23 Ocak’ta yapılacak olan Erdoğan-Putin zirvesinde ana gündem maddesinin iki ülke arasındaki İdlib anlaşmasının gidişatı olduğunu açıkladı

İki lider en son 1 Aralık 2018'de Arjantin'deki G-20 zirvesinde görüşmüştü. (Fotoğraf: AA)

Moskova'da 2018 yılının sonuçlarını değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Putin ve Erdoğan'ın 23 Ocak'ta Rusya'da yapacakları açıklanan zirve hakkında konuştu. 

Lavrov, "Rusya ve Türkiye liderleri arasında yakın gelecekte bir temas kurulmasını bekliyoruz. Bu, halihazırda planlandı. İdlib'deki durum, Putin ve Erdoğan arasındaki görüşmenin ana gündem maddesi olacak" dedi.

 

 

Bir diğer madde tampon bölge

Lavrov, Suriye'nin kuzeyinde tampon bölge kurulması planları hakkındaysa, bu meselenin, Rusya lideri Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 23 Ocak'taki görüşmesinin gündem maddelerinden biri olacağını söyledi.

''Türkiye dahil tüm tarafların çıkarları gözetilmeli''

Ayrıca Lavrov, tampon bölge planlarına ilişkin olarak, Türkiye dahil tüm tarafların menfaatlerinin gözetildiği bir anlaşmaya varılmasında ısrarcı olacaklarını da ekledi: "Kuşkusuz Türkiye dahil olmak üzere bölge ülkelerinin tümünün güvenlik çıkarları, varacağımız anlaşmaların birer parçası olacak."
 

DAHA FAZLA HABER OKU