ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Bağdadi’nin cesedi çatışma kanunlarına uygun bir şekilde imha edildi

IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyona ilişkin bilgi veren Orgeneral Mark Milley, iki erkek IŞİD üyesinin sağ ele geçirildiğini aktardı

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley / Fotoğraf: AFP

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonun personel bakımından sadece ABD’ye ait bir operasyon olduğunu söyledi.

Milley, Bağdadi’nin cesedinin çatışma kurallarına uygun bir şekilde imha edildiğini belirtti.

Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından Orgeneral Milley ile ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ortak basın toplantısı düzenledi.

Orgeneral Milley, operasyonun detaylarına dair değerlendirmelerde bulundu.

IŞİD liderinin bir tünelde üzerinde patlayıcı yüklü yeleği infilak ettirerek intihar ettiğini belirten Milley, Bağdadi'nin cesedinin güvenli bir ABD tesisine götürülerek DNA testine tabi tutulduğunu ve cesedinin daha sonra imha edildiğini söyledi.

İki IŞİD'li canlı ele geçirildi

Milley, Bağdadi'nin cesedinin denize atıldığına ilişkin soruya, "Ceset, silahlı çatışma kanunlarına uygun bir şekilde imha edildi" cevabını verdi.

Operasyonda, iki erkek IŞİD üyesinin sağ ele geçirildiğini aktaran Milley, bu kişilerin ABD'nin elinde tutuklu olduklarını ve güvenli bir üsse götürüldüğünü kaydetti.

"Bu personel bakımından sadece ABD'nin düzenlediği bir operasyon idi”

Milley, Bağdadi'nin yerinin tespit edilmesi sürecine de değinerek, "Savunma Bakanlığı nezdindeki birçok birim ve kurumlar arası istihbarat ile hedefin yeri, Suriye'nin bir ilinde Türkiye sınırına 6 kilometre mesafede bir yerde olduğu tespit edildi" diye konuştu.

"SDG’li Ferhat Abdi Şahin’in, ABD operasyonunda bir SDG üyesinin de yer aldığını, IŞİD’in içine birini yerleştirerek istihbarat elde ettiklerini' söylüyor. Bunları teyit edebilir misiniz?" sorusu üzerine, Milley şunları söyledi:

"Bu personel bakımından sadece ABD'nin düzenlediği bir operasyon idi. Biliyorum, medyada yer alan ve SDG'nin de ABD askerleri arasında unsurları, askerleri veya bir askeri olduğuna ilişkin yorumlara atıfta bulunuyorsunuz. SDG ile olup biten her şeyi ifade edemem ama saldırıyı düzenleyen, havada dolaşan uçaklar bakımından bu tamamen bir ABD operasyonu idi"

"Uzun süredir bizimle savaşan SDG ile yakın temas halinde olacaklar"

Esper, Bağdadi'nin ölümünü, IŞİD’e yönelik büyük bir darbe olarak nitelerken, İdlib'deki operasyonun oldukça başarılı olduğuna dikkati çekti.

Bağdadi'nin ölümüne rağmen Suriye'de karışıklığın sürdüğünü ifade eden Esper, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradaki amacımız net olmazsa, burada devam eden çatışmaların içine sürüklenmek oldukça kolay olur. Her sorunu çözmek için hareket etmek, bizim misyonumuz değil. Suriye'deki misyonumuz, 2014'te operasyonlarımızı başlattığımızdan beri aynı: IŞİD’in kalıcı bir şekilde yenilmesini sağlamak. Bölgeye son zamanlarda yaptığımız konuşlandırmalar, bu misyonu devam ettirmek ve Başkan'a (Donald Trump) seçenek sağlamaktır ve geri kalan askerlerimizi ABD'ye getirmektir. Orada kalanlar, terörle mücadele faaliyetlerine devam ederken, uzun süredir bizimle birlikte savaşan SDG ile yakın temas halinde olacaklar. Ayrıca ABD, Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol yataklarının kontrolünü sağlamış durumda"
 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU